Dualar / Yakarışlar ve Kur'anda Dua Örnekleri Forumundan Hz. İsa'nın (A.S) yaptığı Duaları Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Hz. İsa'nın (A.S) yaptığı Duaları

  Reklam
  Hz. İsa'nın Duaları

  Kuran'da, Hz. İsa'dan söz edilirken şöyle denir:

  "... Onun adı Meryem oğlu İsa Mesih'tir. O, dünyada ve ahirette 'seçkin, onurlu, saygındır' ve (Allah'a) yakın kılınanlardandır.." (Al-i İmran Suresi, 45)

  Kuran'da havarilerinin (yani yakın ö ğrencilerinin) Hz. İsa'dan Allah'a dua etmesini ve gökten bir sofra talep etmesini istedikleri anlatılır. "Sofra" anlamına gelen Maide Suresi'nde anlatılan bu olay şöyledir:

  Havariler: "Ey Meryem oğlu İsa, Rabbin bize gökten bir sofra indirebilir mi?" demişlerdi. O da: "Eğer inanmışlarsanız Allah'tan korkup-sakının" demişti. (Bu sefer Havariler "Ondan yemek istiyoruz, kalplerimiz tatmin olsun, senin de gerçekten bize doğru söylediğini bilelim ve buna şahidlerden olalım" demişlerdi. (Maide Suresi, 112-113)

  Havarilerin bu isteklerinin altında olağanüstü bir olay görmek isteği yatıyordu. Hz. İsa, bu mucize isteğinin yersiz olduğunu belirtmesine rağmen, havariler gökten sofra inerse kalplerinin daha da tatmin olacağını söyleyerek ısrar ettiler. Hz. İsa ise, havarilerin bu istekleri üzerine Allah'a dua ederken, Kuran'daki birçok dua örneğinde olduğu gibi Allah'ı sıfatlarıyla andı. Kuran'da, Hz. İsa'nın bu duasından şöyle söz edilir:

  Meryem oğlu İsa: "Allah'ım, Rabbimiz, bize gökten bir sofra indir, öncemiz ve sonramız için bir bayram ve Sen'den de bir belge olsun. Bizi rızıklandır, Sen rızık vericilerin en hayırlısısın" demişti. (Maide Suresi, 114)

  Allah Hz. İsa'nın duasını kabul etti ve şöyle buyurdu:

  Allah demişti ki: "Şüphesiz ben bunu size indireceğim. Artık bundan sonra sizden kim inkâr ederse, ben onu gerçekten alemlerden hiç kimseyi azablandırmayacağım bir azabla azablandıracağım." (Maide Suresi, 115)

  Hz. İsa'nın Maide Suresi'ndeki ikinci duası ise, havarilerin korunup gözetlenmesi ve bağışlanması konusundaydı:

  Allah: "Ey Meryem oğlu İsa, insanlara, beni ve anneni Allah'ı bırakarak iki ilah edinin, diye sen mi söyledin?" dediğinde (İsa şöyle dedi); "Seni tenzih ederim, hakkım olmayan bir sözü söylemek bana yakışmaz. Eğer bunu söyledimse mutlaka sen onu bilmişsindir. Sen bende olanı bilirsin, ama ben Sen'de olanı bilmem. Gerçekten, görünmeyenleri (gaybleri) bilen Sen'sin Sen."
  "Ben onlara bana emrettiklerinin dışında hiçbir şeyi söylemedim. (O da şuydu 'Benim de Rabbim, sizin de Rabbiniz olan Allah'a kulluk edin.' Onların içinde kaldığım sürece, ben onların üzerinde bir şahidim. Benim (dünya) hayatıma son verdiğinde, üzerlerindeki gözetleyici Sen'din. Sen herşeyin üzerine şahid olansın." Eğer onları azablandırırsan, şüphesiz onlar Senin kullarındır, eğer onları bağışlarsan, şüphesiz aziz olan, hakim olan Sen'sin Sen." (Maide Suresi, 116-118)  Paylaş
  Hz. İsa'nın (A.S) yaptığı Duaları Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Hazreti İsa en yakınları tarafından sınava tabi tutulan peygamberler arasındadır. Havarisi mükemmel bir sofra indirilmesini istediği halde geri dönmüştür.Hz isanın yaptığı dualar ,  hz isanin duasi arapca,  hz.isanın ettiği dualar,  hz isanın duası arapça,  hz isanın yaptıgı dua,  hz.isa nın yaptığı dualar,  hz. isa dan dua örnekleri