Dualar / Yakarışlar ve Kur'anda Dua Örnekleri Forumundan Dara düştüm ey RAB bana bir inşirah... Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Dara düştüm ey RAB bana bir inşirah...

  Reklam
  Dara düştüm ey RAB bana bir İnşirah
  İnşirâh…İnşirâh…İnşirâh…
  Hâra düştümdilime kan değdi yüreğime od.Dâra düştüm Ey Rab bana bir inşirah..Ah-u efgânımı bir dinleyiver bu gece çok karanlık…katran karası olmuş göğsümü bir açıver…Daraldım…Bir bakıver..

  < "Biz senin göğsünü açıp genişletmedik mi? >(inşirah/1)
  Genişlettin ey Yar! Dünyadan bunaldığım her vakityağmur yağmur yüreğimedamla damla gözlerime düştün.Semalarda yerim yok bilirimarşlardan ta ki gönlüme düştün.Yaralar bedenimde yol çizerken adetatuz değil sen gönlüme tılsım sürdün.Dünya zemininde ayaklarım kayarken bir bilinmezliğe tut n'olursun bırakma bilmediğim alemlere…Gece ve ben iki biçâre yine kapındayım.Soluklanmak istiyorum Ya Rab! Gece yeminli konuşmuyor benimle.Gece küskün bana yalnız bıraktım onu gelirim diye.Gitmedim ona Ya Rab! Geceler bensiz geçtiseccadeler eşsizyıldızlar yoldaşsız kaydı.Geceye söz verdim gelirim diyegitmedim.İhanetim var ona..Gece yeminli..Ben Sana bugün yalnız geldim.Terkedilmiş sevdaların mekanından geliyorum.Yıllanmış sevgilerin koynundan.Ayrılıklardan geliyorum.Yalnızlıktan…Gönlümün tenhasından geliyorum.Gecenin günahlarımı örtmeyen mahremiyetinden geliyorum.Dünyanın arkamdan yırttığı gömleğimle.Kimsenin duymadığı ama kulağımı çınlatan aff sesleriyle geliyorum.Ademin utangaç bakışlarıylaNuh'un terk-i diyarıyla bir yunus affı edasıyla geliyorum.Daraldım Ya Rab! 'kabul' ümidinin ferahlığıyla geliyorum.Yüreğim üşüyor artıkmahşeri bir yalnızlıkla geliyorum.Aç Ya Rab n'olursun aç göğsümü tekrar bir köz değdir.İçimin vahalarından kurtar beni.
  İnşirah inşirah inşirah…ayet ayet genişlet beni.

  < "Yükünü senden alıp atmadık mı? O senin belini büken yükü .? >(inşirah/2)
  Attın ey Yar! Ben bilemedim yükümün azaldığını ama Sen hafiflettin beni.Dünyanın omuzlarıma yüklediği bu ağırlık yüzümü yere düşürmeye başlamışkenbu yükü benden alarak belimi sen doğrulttun.Rükuya eğilen bir beden Senin karşında yüce makama erdi.Secdeye değen başmerhametinle Sana erdi.Oysa ben bilemedim.Kirlenmiş yüreğimlesözlerimi dünyaya aşina ettim kapıldım bu misafirhanenin işvesine.Şimdi temaşa bile edemiyorum masivayı.Aydınlanmıyor gözlerimyeşermiyor kırık düşlerim.Yoksa Ey Rab benSen olan benliğimi çoktan mı tükettim…Züleyha kadar günahkarımYusuf kadar masum olmak isterdim oysa ama ben düştüğüm zindanda ezilecek kadar günah topladım.yüküm ağır…Tüm zerrelerim affına sığındı…Mecalsizimhissizimbir o kadar da cahilim…Al yükümü Ya Rab n'olursun al belimi büken bu yükü tekrar hafiflet beni.Doğrult ki beniyüzüm Sana dönebileyim.Elimi Sana açabileyim.
  İnşirah inşirah inşirah…ayet ayet doğrult beni.
  < "Senin şânını ve ününü yüceltmedik mi .? >(inşirah/4)

  Yücelttin ey Yar! En şerefli varlık olarak açtım dünyaya gözlerimi.Mahlukata halife eyledin.İns-an makamında ruhuma can verdin..verdin de ben kıymetimi bilemedim.Aklımı sürgün ettim mantığın hiç uğramadığı yalancı uğraşlara.Her mevsim yağmur yağarken ruhumanadasa bıraktım kurak gönlümü.Her insan ektiği biçer değil mi Ya Rab! Günah ektiğim bahçelerde kara güller büyüdükokusuz renksiz.Işığım bir mumun aydınlandığı kadarverdiğim bir aldığım kadar fakat ben olamadım bir Senin bana biçtiğin değer kadar.Biraz mağrurbiraz bizârbiraz da kendimi şekva ile geldim.Değersizliğimi bilerekmecruh bir hal ile geldim işte…Sen şanımı yüceltirkenben bir o kadar acziyetimlenasır tutmuş ayaklarımlakör olmuş gözlerimlekaralanmış hanemle geldim.Kalbimi avcuma sıkıştırarakrengini kimse görmesin diye saklayarak getirdim.Amansızımdermansızımfermansızım.N'olurs un Ya Rab yeniden yücelt beni gönül gözümden geçir beni.Gözyaşına gark eyle beni eyle ki insan bileyim kendimi.
  İnşirah inşirah inrişah ayet ayet yücelt beni.

  Hayatın koylarından çıkıp Senin limanına yöneldim Yar Rab!Sen ki sana gelmeyene dahi lütfederkenbilirim geri çevirmezsin beni kapından.Nihayetsiz acziyetimledünyevi arzuların kıvrımlarındanyokuşlu yollarındanben kendimden geçerek sana geldim bu gece."Kün" diyerek eyleyiverirsin diye bir fermanben ahvalimi dökerek Sana geldim Ya Rab!.Benim Sana anlatmaya halimi kelama ne hacetSen beni bilirsin benim halim zaten aşikâr.Kurtar n'olursun bitsin artık bu esaret! Nefsanîyetin haysiyetini huzurda kırmaya geldim.
  Bakıp görmeyen gözlerimi Sende açmayaatıp yanmayan kalbimi Sende yakmayaher boşluğa sayan ama her daim Seni anmayan dilimi konuşturmayaSana muhtaçlığın şerefini başıma taç etmeye geldim.  Sevdası her şeyden âlâ n'olursun aç yüreğimi ben Senden bir inşirah istemeye geldim…
  İnşirah inşirah inşirah ayet ayet ferahlamaya geldim.
  N'ola ahh n'ola Ya Rab ben Sende kalmaya geldim.
  Bir inşirah ayeti kadar
  SANA yönelmeye geldim…


  Dara düştüm ey RAB bana bir İnşirah

  alıntı


  Paylaş
  Dara düştüm ey RAB bana bir inşirah... Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  çok güzel bir paylaşım Allah razı olsun. 3. 3
  sizlerdende RABBİM RAZI OLSUN BACILARIM 4. 4
  Bağışla beni Rabbim, tevekkülden başkası gelmiyor elimden,
  ki başkası da yoktu elimde.
  Şimdi elimden gelenlerin hepsi senin "El"inde.
  Bağışla beni Rabbim göremedim.
  Göremedim, nice ananın karnında nice karanlıklar içindeyken gün yüzüne çıkardığını bebelerin yüzünü.
  Unuttum, çocukların tebessümünü nice belirsizliklerden alıp hayat verdiğini,
  Bilemedim, yüreğimizi yokluğun dehlizlerinden aşırıp aşkın vadisine eriştirdiğini.
  Göremedim, her sabah yerin sükûnetini odamda bir ekmek gibi sımsıcak hazır ettiğini.
  Her akşam yastıkta unuttuğum bedenimi sabah yeniden yanıma verdiğini göremedim.
  Beni her sabah yeniden ihya ettiğini, bedenimi her an yarattığını, varlığımı her an yokluktan geri getirdiğini göremedim.
  Göremedim Rabbim her günü ödünç verdiğini.
  Göremedim, bilemedim,unuttum ,bağışla beni...
  Fakat, şimdi gördüklerim gösterdi bana hepsini
  Geç kaldım görmekte.
  Tebessümü beton yığınları arasında sönen bebeler gördümse de, biliyorum Senin El'inde şimdi hepsi ve sonsuz tebessümler verdin herbirine.
  Sevinci soğuk topraklarda boğulmuş çocuklar gördümse de, biliyorum Senin Rahmetinin kucağında hepsi ve bitmez sevinçler bağışladın herbirine.
  Ümitleri bir amansız sarsıntıyla yıkılan insanları gördümse de, biliyorum Senin Şefkatinin ikliminde âsûde ve mutlu her biri...
  Bağışla beni Rabbim, unuttum, nisyanda kaldım.
  Hatırlamadım verdiğini ve var kıldığını.
  Elimden alınca verdiğini ve yokluğa yuvarladığında varlığımı
  Ancak o zaman hatırladım ve ama geç hatırladım.
  Gördüm, ama güç gördüm, acıyla gördüm.
  Varlıkta kör oldum, yoklukta gördüm.
  Bollukta unuttum, darlıkta hatırladım.
  Affet beni Rabbim, bari, yoklukta Sana vardım.
  Hiç olmazsa, hiçlikte seni andım.
  Şimdi, bir tevekkül kaldı elimde.
  Başka herşey düştü, herşey yokluğa döküldü.
  Hatırladım, elimdekiler de, ellerim de Senin Elinde.
  Şimdi, dua sığıyor sadece avuçlarıma.
  Sadece yakarış yakışıyor yakama.
  Gözlerim müjdeni gözlüyor uzaktan.
  Gönlüm hiç bitmez tesellini özlüyor Rabbim
  Sen ki, unutmaktan alıkoydun, nisyandan kurtardın beni Rabbim
  Şimdi isyandan koru beni Rabbim.
  İsyandan koru beni, isyandan koru beni, isyandan koru beni...
  Ve affet ki elimde duadan başkası yok,
  Affet ki, elimde duâdan başkası yok.
inşirah inşirah inşirah,  ferahlamak için dua