Kur'an-ı Kerim ve Kur'an Meali Forumundan İslamda Evlat Edinme Yasağının Delili Olan Ayetler \ Kur'an Da Evlatlık Edinme Yasağı Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  İslamda Evlat Edinme Yasağının Delili Olan Ayetler \ Kur'an Da Evlatlık Edinme Yasağı

  Reklam
  Allah evlâtlıklarınızı öz oğullarınız gibi tanımadı. Bunlar sizin dillerinize doladığınız boş sözlerdir. Allah gerçeği söylemektedir; doğru yola O eriştirir" (el-Ahzâb, 33/4).

  ''Evlâtlıkları babalarına nisbet edin; bu, Allah katında en doğru olandır. Eğer babalarının kim olduğunu bilmiyorsanız bu takdirde onları din kardeşi ve dostlarınız olarak kabul edin. İçinizden kasd ederek yaptıklarınız bir yana, yanılmalarınızda size bir sorumluluk yoktur; Allah bağışlar ve merhamet eder " (el-Ahzâb, 33/5).

  Bununla beraber Allah ve Resulü bir işe hükmettiği zaman, gerek mümin bir erkek ve gerekse mümin bir kadın için, o işlerinde başka bir tercih hakkı yoktur. Her kim de Allah ve Resulüne âşi olursa açık bir sapıklık etmiş olur.” (Ahzab suresi 36)

  "Allah ve Peygamberi bir iş hakkında hüküm verdiği zaman," gerek mümin olan bir erkek ve gerekse mümin olan bir kadın için, ona aykırı olacak şekilde diledikleri gibi davranmaya hakları yoktur. Kim Allah'a ve Resulune isyan ederse, şüphesiz o, apaçık bir sapıklıkla yolunu şaşırmıştır" (el-Ahzâb, 33/36).

  Hz. Peygamber'in sabır tavsiyelerine rağmen, sonunda Zeyd, Zeyneb'i boşadı. Zeynep iddetini tamamladıktan sonra da, evlâtlık hukuku lağvedildiği için Hz. Peygamber (s.a.s.) ile evlendi. Ayette şöyle buyurulur:

  "Sonunda mademki Zeyd eşiyle ilgisini kesti; biz onu, seninle evlendirdik ki, evlâtlıkları eşleriyle ilgilerini kestiklerinde onlarla evlenmek konusunda mü'minlere bir sorumluluk olmadığı bilinsin" (el-Ahzâb, 33/38).

  Hani sen, Allah'nın kendisine nimet verdiği ve senin de kendisine nimet verdiğin kişiye: "Eşini yanında tut ve Allah'dan sakın" diyordun; insanlardan çekinerek Allahı'nın açığa vuracağı şeyi kendi nefsinde saklı tutuyordun; oysa Allahı, kendisinden çekinmene çok daha layıktı. Artık Zeyd, ondan ilişkisini kesince, biz onu seninle evlendirdik ki böylelikle evlatlıklarının kendilerinden ilişkilerini kestikleri (kadından boşandıkları) zaman, onlarla evlenme konusunda inançlılar üzerine bir güçlük olmasın. Allah'ın buyruğu yerine getirilmiştir”(Ahzab suresi 37)  Paylaş
  İslamda Evlat Edinme Yasağının Delili Olan Ayetler \ Kur'an Da Evlatlık Edinme Yasağı Mumine Forum

evlat edinme ile ilgili ayetler,  kuran evlatlık,  evlat edinme ile ilgili hadisler,  kuranda evlat edinme,  evlatlıkla ilgili ayetler,  kuranı kerimde evlat edinme,  evlatlikla ilgili kuranda