Kur'an-ı Kerim ve Kur'an Meali Forumundan Hac Ayetleri Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Hac Ayetleri

  Reklam
  Hac Ayetleri

  > Şüphesiz Safa ile Merve Allah'ın sembollerindendir. Onun için her kim Hac veya Umre niyetiyle Ka'be'yi ziyaret edersetavafı bunlarla yapmasında ona bir günah yoktur. Her kim de gönlünden koparak bir hayır işlerse şüphesiz Allah mükafatını veren ve her şeyi bilendir. (Bakara 158)

  > Onlar sana hilalleri soruyorlar. De ki: "Onlar insanlar için ve hac için vakit ölçüleridir. Erginlik evlere arkalarından gelmenizle değildir gerçek eren korunanlardır. Evlere kapılarından gelin ve Allah'tan korkun ki kurtuluşa eresiniz. (Bakara 189)

  > Haccı ve umreyi de Allah için tamam yapın. Eğer kısıtlanırsanız o vakit kolayınıza gelen kurbanı gönderin. Kurban yerine varıncaya kadar başlarınızı tıraş etmeyin. İçinizden hasta olana veya başında bir rahatsızlığı bulunana tıraş için oruç sadaka veya kurbandan ibaret bir fidye gerekir. Kısıtlılıktan kurtulduğunuzda her kim hacca kadar umre ile sevap kazanmak isterse ona da kurbanın kolay geleni gerekir. Bunu bulamayana ise üç gün hacda yedi gün de döndükten sonra toplam on gün oruç tutmak gerekir. Bu hüküm Mescid-i Haram'da ikamet etmeyenler içindir. Allah'tan korkun ve bilin ki Allah'ın cezası gerçekten çok çetindir. (Bakara 196)

  > Hac vakti bilinen aylardır. Kim bu aylarda hacca başlarsa artık hac sırasında ne kadına yaklaşma ne günah işleme ne de kavga vardır. Hayra dair ne işlerseniz Allah onu bilir. Azık hazırlayın ve bana her türlü fenalıktan korunarak gelin. Çünkü en hayırlı azık takvadır ey beyni olanlar! (Bakara 197)

  > Hac mevsiminde Rabbinizden rızık isteyerek ticaret yapmanız size günah değildir. Arafattan sel gibi taşarak döndüğünüzde Meş'ari'l-Haram yanında Allah'ı zikredin. O'nu size doğrusunu öğrettiği gibi zikredin. Doğrusu siz bundan önce gerçekten yolunu şaşırmışlardan idiniz. (Bakara 198)

  > Nihayet hac ibadetlerinizi bitirdiğinizde bir zamanlar atalarınızı andığınız gibi hatta daha coşkulu bir anışla Allah'ı anın. Çünkü insanların bir takımı: "Rabbimiz bize dünyada ver!" der. Ona ahirette bir kısmet yoktur.(Bakara 200)

  > Bir de Allah ve Peygamberinden Hacc-ı Ekber gününde insanlara bir bildirdir ki Allah da Peygamberi de müşriklerden kesinlikle uzaktır. Hemen tevbe ederseniz hakkınızda hayırlı olur. Eğer aldırmazsanız bilin ki Allah'ı aciz bırakacak değilsiniz. Allah'ı ve Peygamberi tanımayanlara acı bir azabı müjdele! (Tevbe 3)

  > Yoksa siz hacılara su temin etmeyi ve Mescid-i Haram'da umreciliği Allah'a ve ahiret gününe inanıp da Allah yolunda cihad edenin işi gibi mi tuttunuz? Bunlar Allah katında eşit olmazlar. Allah zalimler güruhunu doğru yola iletmez. (Tevbe 19)

  > Bütün insanlar içinde haccı ilan et ki gerek yaya olarak ve gerek uzak yoldan gelen incelmiş develer üzerinde sana gelsinler. (Hacc 27)  Paylaş
  Hac Ayetleri Mumine Forum