Kur'an-ı Kerim ve Kur'an Meali Forumundan Kuranda geçen balık ile ilgili ayetler Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Kuranda geçen balık ile ilgili ayetler

  Reklam
  Kuranda balık ile alakali tahmini 6 ayet geçiyor

  7:163 - Bir de onlara, o deniz kıyısındaki şehrin başına gelenleri sor. O sırada onlar cumartesi yasağına riayet etmiyorlardı. Cumartesi günü balıklar akın akın geliyorlardı, yasak olmadığı gün gelmiyorlardı. Yoldan çıkıp sapıklık yaptıkları için biz de onları işte böyle sınıyorduk.

  18:61 - Bunun üzerine ikisi de iki denizin birleştiği yere vardıklarında balıklarını unuttular. Bu arada balık, denizde yolunu bulup kaybolmuştu.

  18:63 - Adam: "Gördün mü! dedi. Kayaya sığındığımız vakit doğrusu ben balığı unutmuşum. Onu hatırlamamı, muhakkak şeytan bana unutturdu. O denizde garip bir yol tutup gitmişti."

  21:87 - Zünnun'u (balık sahibi Yunus'u) da hatırla. Hani o, öfkelenerek gitmişti de, bizim kendisini hiçbir zaman sıkıştırmayacağımızı sanmıştı. Fakat sonunda karanlıklar içinde: "Senden başka ilâh yoktur, sen münezzehsin, Şüphesiz ben haksızlık edenlerden oldum" diye seslenmişti.

  37:142 - Derken (denize atılmış ve) kendisini balık yutmuştu. (Kendi nefsini) kınıyordu.

  68:48 - Rabbinin hükmüne sabret, balık sahibi gibi olma. Hani o öfkeye boğulmuş da nida etmişti.


  Paylaş
  Kuranda geçen balık ile ilgili ayetler Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Kuranı kerimde geçen kelimeler anlatılan olaylar geçmişi bizlere ibret olarak anlatıldığı gibi aynı zamanda ders çıkararak geleceğimize ışık tutması için de Müslümanlar için önem taşımaktadır.