Kur'an-ı Kerim ve Kur'an Hakkında Yazılar Forumundan Nuh'un (a.s) Evladı İle Sınanması Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Nuh'un (a.s) Evladı İle Sınanması

  Reklam
  Nuh'un (a.s) Evladı İle Sınanması

  Hocam Alak suresi tefsirinde Hz Nuh aleyhisselamin küfr eden oglu ile ilgili bir aciklamada bulundunuz yada daha dogrusu bir fikirde bulundunuz ama hocam öyle düsünürsek nuh aleyhisselamin oglunun kendi iradesiyle küfr ettigini inkar etmiyormuyuz sinadi diyorsunuz...yada siz su manada mi söylediniz...yani kenan kendi iradeysiyle secti küfrü ama allah kenani nuhun oglu olarak özellikle secti...bunu bu kast ettiniz aciklarsaniz sevinirim...ve selam aleykum ve rahmetullahi ve bereketuh...

  Aleyküm selam
  Hayır hayır aziz kardeşim...
  Benim mülahazatım daha farklı: Allah'ın kullarına onlar küfretse de, isyan etse de rahmetinin ve şefkatini ifade için o mülahazada bulundum. Kafir olduğunu bilmesine rağmen Hz. Nuh'un gemiye binmemekte direnen kafir oğlunu "YAVRUCUHUM HAYDİ BİZİMLE BİRLİKTE GEMİYE BİN! diye davet etmesi, ona olan baba şefkatiydi. Dayanamadı. İmandan önce yaşamaya davet etti. Çünkü yaşarsa iman etme ihtimali olacaktı.
  Benim mülahazam buradan itibarendir: Nuh baba şefkatiyle kafir oğlunu gemiye çağırdı. Bu çok insani ve anlaşılır bir şey. Şu halde Allah'ın kullarına olan şefkati Nuh'un oğluna olan şefkatinden sonsuz kat daha fazladır.
  Zımnen vardığım sonuç şudur (yanılıyor olabilirim, allahu alem): Ey Nuh, rabbini anlaman için seni evladınla sınadım.
  Burada irade nolacak sorusu yersizdir. allah'ın bilgisi için olmadan önce, olduktan sonra vs gibi zamansal sıfatlar geçerli değildir.
  Paylaş
  Nuh'un (a.s) Evladı İle Sınanması Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Nuh'un (a.s) Evladı İle Sınanmasıhz.nuh