Kur'an-ı Kerim ve Kur'an Hakkında Yazılar Forumundan Kur'an gibi yüce bir kitabın, niçin en uzun sûresi bakara (inek) olarak adlandırılmış Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Kur'an gibi yüce bir kitabın, niçin en uzun sûresi bakara (inek) olarak adlandırılmış

  Reklam
  Kur'an gibi yüce bir kitabın, niçin en uzun sûresi bakara (inek) olarak adlandırılmıştır?

  Hz. Musa (as.) Zamanında yaşanan “bakara” olayı bize ne anlatıyor? İneği bilirsiniz. Memelerinden şifalı süt sağdığımız, etinden protein sağladığımız mübarek bir hayvandır. Kurban olarak kesilmesi de makbuldür; kesene, kestirene sevap getirir.

  Peki, inek ve kesilmesi neden önemli? Kuranda bu konudan sadece tarihe geçmiş bir topluluğun başından geçen bir olay olarak mı bahsediliyor? Bizler için, bu konu ne anlam taşıyor?

  Öncelikle, tarihi olayı hatırlayalım. Mısırda Nil nehrinin taşıdığı bereketle, kızgın çöl verimli topraklara döner. Toprak sulanır, işlenir, bol ürün hasat edilir. O zamanki tarım sabana, saban da inek ve öküze dayalı olduğundan, bu hayvanlar insanların gözünde çok ama çok değer kazanır.

  İneğin, hayatlarında böylesine merkezi bir yer tuttuğu bu insanlar, zamanla “inek olmasaydı, toprağı süremezdik. Rızıksız kalır ve ölürdük.” sonucuna ulaşırlar. Ona kutsal bir şeymiş gibi yaklaşırlar. Kimseye ona el sürdürmez; dokunulmasına izin vermezler. Dokunulmazlığını kazanan inek artık kutsaldır.

  Ne var ki insanlar kendilerini de Nil Nehrini de toprağı da hayvanları da yaratan Allah' ı sevecekleri ve ona teşekkür edecekleri yerde, zavallı ineklere yönelince, Cenabı Hak onlara Hz. Musa'yı (AS) gönderir. Ve ineği Hz. Musa (AS) kurban edip keser. Hz. Musanın ineği kesmesi bir semboldür. Bu kesimle aslında ineğe tapma fikri, inek-perestlik inancı kesilmiş, ortadan kaldırılmış olur.

  İşte nimetleri Allah' tan bileceklerine sebeplere sarılan insanlar, bu halleriyle o sebebi bir bakıma ilahlaştırmış olurlar. Bu noktada herkesin hâlâ kesmesi gereken bir ineği vardır. Çağlara ve kişilere göre “inek”ler, yani vesileler değişiyor; ama inek ve ineğin kesilmesi olayının taşıdığı anlam değişmiyor.

  Sorularla İslamiyet
  Paylaş
  Kur'an gibi yüce bir kitabın, niçin en uzun sûresi bakara (inek) olarak adlandırılmış Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Kuranı kerimdeki sure isimleri içeriğindeki bilgilerden almaktadır. Bakara suresinde hazreti Musa döneminde ibretlik ve bilgi verici olaylar anlatıldığı için bu isimle zikredilmektedir.bakara suresinin anlamı neden inek,  bakara süresinin anlamı niçin inektir,  bakara suresinin anlamı neden inektir,  bakara kelimesinin anlami nedne inek