Soru ve Cevaplarla İslam ve Kültür Soruları Forumundan Müslümanlar neleri icat etti? İşte keşif ve icatlarda Top 10 ! Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Müslümanlar neleri icat etti? İşte keşif ve icatlarda Top 10 !

  Reklam
  Müslümanlar neleri icat etti? İşte keşif ve icatlarda Top 10 !

  Kahve: Halid isimli bir Arap, Etyopya'nın Kaffa bölgesinde keçilerin yere dökülmüş koyu renkli tohumları yediğini fark etti. Kahve 1645'te Venedik'e geldi.

  * Satranç: Eski Hindistan'da ortaya çıkan bu oyuna Persler tarafından bugünkü şekli verildi.

  * Paraşüt: Endülüslü Abbas Kasım İbn Firnas'ın asıl amacı uçan bir cihaz icat etmekti. İcadı sadece yere çakılmasını engelledi.

  * Sabun: Mısır ve Romalılar bazı materyalleri temizlik için kullansa da bitkisel yağları sodyum hidroksit ile birleştirip ilk sabunu yapan Araplardı.

  * Çelik yelek: i lk kez ok geçirmeyen giysiler yapanlar Müslümanlar. Hıristiyanlar bunu Haçlı Seferleri sırasında öğrendi.

  * Ameliyat: Ebu'l- Kasım El Zehravi'nin, 10'uncu yüzyılda bulduğu ameliyat yöntemleri ve 200 alet hâlâ kullanılıyor.

  * Akşam yemeği: Irak'tan İspanya'ya gelen Ali ibn Nafi, 9'uncu yüzyılda çorbadan sonra et ya da balık yemeğiyle devam eden ve meyve ya da tatlıyla son bulan akşam yemeğini restoranında uygulamaya başladı.

  * Halı: İnsan figürünün kullanılmaması Müslüman dünyasında halıcılığın da gelişmesini sağladı.

  * Çek: 9'uncu yüzyılda Araplar iş yaptıkları kişilere verecekleri tutarı kağıt üzerine yazıyor bu kağıtlar gerçek para gibi değerlendiriliyordu.

  * Roket: ç inlilerin gösteri amaçlı roketlerinin içine potasyum nitrat katarak askeri amaçlı kullananlar Araplar oldu.

  * Bahçe: Bahçeyi çiçek ve sanat eserleriyle süsleyip meditasyon merkezi haline getirenler Araplardı  Paylaş
  Müslümanlar neleri icat etti? İşte keşif ve icatlarda Top 10 ! Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Aslında bir çok icadın Müslümanlar tarafından ortaya çıkmıştır. İlk insana Allahu teala tarafından ilimler öğretilmiş ve ardından diğer insanlara nakledilmiştir. Dünya İslam dini üzerine kurulu olduğu için Müslümanların katkısı oldukça büyüktür.