Mumine Ahlak ve Kötü Ahlak / Kötü huy ve Sıfatlar Forumundan Gafletle geçen yıllarım-geç uyandım Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Gafletle geçen yıllarım-geç uyandım

  Reklam


  GAFLETLE GEÇEN YILLARIM-GEÇ UYANDIM


  Saniyeler yıl gibi; yıllar saniye gibi,
  Dünyaya gönül verme, sanki bir gâye gibi,
  Ahirette imdada yetişmezse gayretin;
  Boş şey biriktirirsin, asıl sermaye gibi…

  BACILARIM SİZLERDE YAZIN NE OLUR GAFLETLERİNİZİ PİŞMANLIKLARINIZI


  En son ne zaman konuştuğumuzu çok hatırlamıyorum. Sanırım yıllar önce “Sen’den gafletin” verdiği isyanla harekâtımı buna bina ederek kendimi sensizliğe itmiştim.
  Aslında bu bir karanlığa çekilmeydi. Yokluk köşelerinde yer bulmaydı. Ümitsizlik bataklıklarında yüzmeydi. Manasızlığı kabullenmeydi. Hayatı boş yere heba etmeydi. Bilmem acaba bütün çabam neydi ve ne içindi….......

  Bir klasik şarkı vardır hepimizin bildiği ŞİMDİ BANA KAYBOLAN YILLARIMI GERİ VERSELER
  Verilse yine aynı yaşantmımı yaşardım acaba.Bilmemki ne desem boş yaşamazdım:Hiç bir yaşadığımdan pişman değilim aslında büyük hatalar yapmadım kalp kırmadım, insanlara koştum.Namusumu ahlakıma koştum İyi bir evlat iyi bir kardeş iyi bir eş iyi bir anne, iyi bir komşu iyi bir insan olmak için koştum durdum.İnsanın yaşı ilerledikçe daha istikrarlı düşünüyor kendini daha çok sorguluyor. Daha olgun daha mantıklı düşünüyor. Daha çok empati yapabiliyorsun.Bu yüzden insanlara öfken kızman küsmen daha bir azalıyor.Hatalarım olmuştur mutlaka olacaktırda.

  Ama en büyük gafletim ALLAHIM'a karşı, keşke daha önce uyansaydım Bilemedim Rabbim, bilemedim sensiz ben bir hiçmişim. Sensiz yaşaması her şeyden daha zormuş. Hiç bilemedim sen olmadan her şey boşmuş. Bütün çabalarım ve feryatlarım ve arzularım hepsi sensiz bomboş bir anlam ifade etmiyor. gaflet uykumdan uyanıp daha çok koşsaydım ona:Kaybolan yıllarımı geri getirmek mümkün değil biliyorum Ama ALLAHIM affedici merhmameti rahmeti sonsuz.Ümid etmiyorum, ama ümidimide kesmiyorum.

  Heleki alta paylaşacagım yazıyı okuduktan sonra.


  Bir padişah nasıl ki hazinelerinin kapılarını sonuna kadar açsa ve gelin istediğiniz kadar alın dese. İnsanlar gece gündüz, soğuk kış demeden koşarlar o hazinelerinden almaya. Bizlere de şimdi bizlere açılmış olan af, mağfiret, sevap hazinelerini gece gündüz demeden alalım, dolduralım. Günlerimizi iyi değerlendirelim hazinelerle amel depolarımızı tıka basa dolduralım. Gaflette geçen, isyanda, günah haramda geçen yılları telafi için verilen geceleri geceleri ihya ederek 80 senelik sevap hazinelerini alalım. Bir nevi telafi olsun bedbaht geçen ömrümüze. Şefkatli, keremli, merhametli Rabbimizin bu davetine lakayt kalmayalım.

  Ağzına kadar açılmış olan hazinelere tenezzül etmeyen, bakmayan, almayan, ihtiyacını görmeyene nasıl divane derseler öyle de kapıları sonuna kadar açık olan bu sevap hazinelerine karşı lakayt kalmayalım. Dağlar kadar olan günahlarımıza karşı, yıllar kadar olan sevaplarla mukabele edelim. Samedaniyei kalp olan kalp kabesine; dünya, mal, mülk putlarından temizleyip Rabbimizi koyalım. Nefsimizin nefsanî arzularını değil, Rabbimizi koyalım o kalp kabesine. Başkaları değmiyor ya gidiyor, ya kırılıyor, ya bozuluyor, ya mahvoluyor, ya bitiyor, ya üzüyor, onun için kalp kabesinde üzmeyen, bozulmayan, gitmeyen birisin koyup ona tapınmak gerekir. Rab için atan kalp, Rab için bakan göz, Rab için duyan kulak, Rab için eğilen beden, Rab için söylesin bütün hayatımız. Her şey bizim ise, biz de Rabbimizin olalım. Pusulasız, yelkensiz, dümensiz gemi ile denize açılanlar küçük bir fırtına karşısında batarlar, küçük bir yol alınca pusulasız kaybolurlar, bizde şu hayat denizinde ahiret menziline giderken iman, Kuran, İslam, sünnet yelkeni pusulası ve dümeni ile yola çıkalım inşallah. Hüzünle, kederle geçse de hayat kışımız, elbette her kışın bir baharı yazı olacaktır. İnşallah dünya kışından ahiret cennet baharına geçeceğiz. Hüzün ektiğimiz gönüllerimizde, cennetin çiçekleri neşvü nema bulacaktır.

  Sağanak sağanak rahmetin, sevabın, amelin yağacağı kandillerin bütün hayırlarına ermeyi Rabbimiz nasip etsin. İliklerimize kadar o rahmet sağanağından faidelenmeyi nasip etsin. Aklımızı, fikrimizi, ruhumuzun kapılarını dünyaya kapatıp, ahiretin menzillerine çevirmeyi nasip etsin. Günah musluklarını kapatıp, sevap musluklarından beslenmeyi nasip etsin. Bu günlerde koşulsuz şartsız olarak nefsimizi Rabbimize satmayı nasip etsin. Rabbine satılan nefis; cefalar, kederler, sıkıntılar, belalar, hastalıklar çekse de kime, neye satıldığını bildiği için ruh, akıl, kalp mutludur. Rabbine satılan nefsin mükâfatının cennet olacağını bilir. Ne mutlu okişiye ki nefsini; şeytana, dünyaya, hevaya, mala, mülke değil Rabbine koşulsuz şartsız olarak satmaya başlamış. Göz, akıl, kulak, hayal Onun için Onun rızası ile harekete başlamış. Dizginlerini şeytanın nefsin elinden alıp Rabbinin eline vermiş. Sıhhatini verip, rahatını verip, hayatını bedenini mutluluğunu verip karşılığında Rablerinin rızasını satın alan, nefis sahibi olan büyük insanların yaptığı bu ticareti yapmayı Rabbim bizlere nasip etsin.

  Dünyanın kırılacak cam parçacıkları hükmündeki metalarına elmas kıymeti verip, ebedi sermedi elmasları camlara tercih eden fasık, facir, müflis ticaret ehlinden Rabbimiz bizleri eylemesin. Rabbim ömürlere, hayatlara, kalplere iman, İslam, sünnet bereketi versin. İman kandillerinin yanmadığı kalpler, Kuran kandillerinin yanmadığı kalpler, hikmet derelerinin akmadığı gönüller, imanın şenlendirmediği ruhlar yetimdir. Gariptir, ıssızdır, sahipsizdir, kimsesizdir, karanlıktır, vahşet içerisindedir. İsterse bu insanlar saraylarda yaşasınlar. Ruhların karanlığında, ışıltılı evlerde yaşamaları onları mutlu etmez. Ne mutlu ki bizlere ruhumuza, kalbimize Rabbimizin iman, sünnet kandillerini yakmışız. Rabbim bizleri kandilerin tüm hayrına ve bereketine erdirsin.


  Paylaş
  Gafletle geçen yıllarım-geç uyandım Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  UTANIYORUM YA RESULALAH
  Çok utanıyorum çok.....sana nasıl anlatayım nerden başlayayım .sana layık olamadım olamadım olamadım......


  GÖZLERİM BAKARMIŞ AMA GÖRMEZMİŞ YA RESULALLAH....
  Bir sevgili varmış benden öte ama benden içerde bana yakın ama o kadar uzakda ki cennette
  ben bilmezmişim onu.Herkez uğruna ağlarken ben başka şeylerle gözlerimi yaşartırmışım. Hem de hiç uğruna. Ne kadar kör ne kadar amaymış gözlerim,affet YA RESULALLAH.
  34 Yaş ne demiş şair yolun yarısındayım belkide .Kimbilir belkide bitimindeyim .İçim yanıyor şimdi geçen o behbat zamana geçmişe. Ne trenler kaçırmışım.Nelerrrr kaçırmışım.... Seni kaçırmışım seni............... sevmeyi öğrenenememiş anlayamamışım. Elbette tarihde öğrenecekmişim elbette başka ilimlerde başka başka liderlerde sevebilirmişim ama ya sen ,....SEN BAŞKAYMIŞSIN.BAMBAŞKA....yüzünü görmedim sessini duymadım .ama seni tanıdım çok yakın tanıdım.K,itaplar var ya seni tanıttılar bana.senin gül olduğunu söylediler senin can ,kan olduğunu haykırdılar bana.Şimdi gözbebeklerim senin için doluyorsa kalbim senin için titriyorsa ve boğazım senin için düğümleniyorsa bil ki sana olan aşktandır.RABBİMİN sevgilisi ey güzel kokulu nebisi sen sen sen içimde sen dışımda sen.Affet ya RESULLALAH....
  Bir garip yolcuyum yolumu şaşırdım yolumda çok çamur vardı çamura pisliğe bulandım Layık değilim belki şefatin için....ama bak kapına geldim dayandım.Ne olur benimde elimden tut sancağının altına çek .O gün geldiğinde kime sığınayım?
  Canım kanım YA RESULALLAH...CANIM SANA FEDA YA HABİBALLAH.N e olur şefat eyle affeyle RESULALLAH  Bunu en güzel ona yazdım.....duygularım budur
 3. 3
  yaşamayı gezmekten gülmekten eğlenmekten ibaret sayar, bunlar olmadığı zamanlarda içi daralan sıkılan huzursuzlukla boğuşurdum. aile baskısı para hırsının gözleri körleştirdiği yıllarda yaratıcının varlığını bizi gözlediğini bize bizden daha yakın olduğunu unutmuş, gibi yaşıyordum.
  daha çocukken ailemin gönderdiği camide kuran okumak için dersler alıyorduk ama görünce kaçacak delik aradığımız elindeki tesbihten korktuğumuz hocamız vardı. öyle bir vururdu ki tespihle bazen günlerce ağırır ve şişerdi. islam bu kadar sert olmamalı diye düşündüğüm yıllardı büyük ihtimalle. bu sertlikten çok korkmuştum oysaki rabbimiz ne kadar da şekatli değil mi.o zamandan sonra uzaklaştım ve ailemin beni sürüklediği yaşam.
  şimdi gaflette geçen yıllarımı affettirmeye çalışıyorum rabbime. inşallah bizleri affeder. 4. 4
  Gafletteyken hic birsey beni mutlu etmiyordu hepsi gecici mutluluklar..her derdim oldugunda bir hedefim umidim olmadigi icin guclu bir imanda olmadigi icin daha cok yikiliyordum..bombos gecmis vakitlerim..asli astari olmayan seyler pesinde kosmusum..cok yazik nekadar cok nankörmusum ben Rabbime karsi..nekadar cok hemde..ben kimimki ona ibadet etmeyecegim de kime edecegim..ben kimim neyim ne degerim var..Rabbimin sevgisi rizasi icin yasamayacagim O nun icin kulluk yapmayacagimda ne yapacagim..ne ise yararim..ne kazanirim..HIC KOSKOCA BIR HIC..evet uzun yillarim hic lerle gecti ama Allahima sukurker olsunki beni uyandirdi gercekleri görmemi sagladi..Okadar Nankörlugume ragmen bana bir sans verdi..hagnimiz yapiyoruzki bunu hangimiz..sinirlenince hemen o kisiyi cezalandirmak kizdirmak istemiyoruz..Oysa Allah öylemi kendisine ne hakaretler dinine musluman kullarina ne zulumler yapiliyorda O sabr ediyor..Affedecegini affediyor hidayet veriyor affetmedigini ise ahirete sakliyorki bu cok buyuk bir ceza onlari bekliyor demektir..Ama ben onun Hidayetine nail oldum binlerce kez sukur olsun..O na yaklastim adeta..O na ibadet ettikce dostlugunu hissetmeye basladim..Cok tatli gelmeye basladi Onun icin yasamak Onun rizasi icin birseyler yapmak..O nun varligi benim icimi titretiyor..heybetini görmesemde cok siddetli hissediyorum..Rabbimin tek olusu guclu olusu ölumsuz olusu bana huzur guven veriyor..Hissettiklerini birtek O anliyor O ilgileniyor..Sanki zaman zaman Rabbime daha cok yaklasiyorum..Bazen kendime kiziyorum..basima gelen huzursuklardan sikayet edince kendime diyorum heyyyy ne oldu neye kiziyorsun kime hiddetleniyorsun..Istediklerini vermedi dimi simdiye kadar yuce Rabbin..simdi ne oluyorda sikayet ediyorsun..Ne hakla hangi hakla..Ne o yoksa nankörluk mu etmeye basliyorsun..kendine gel Rabbinin Yuce Kurani kerim de buyurdugu gibi bizleri iyiliklerle kötuluklerle imtihan edecegini unuttunmu?..Unutma hatirla..sabret kazanirsin..sonuc ne olursa olsun sabret Allah sabredenle beraberdir diyorum..kendimi toparliyorum ve bana inanilmaz mutluluk geliyor..hemen kisa surede istedigim huzura kavusuyorum..Guzel Rabbime laik kul olamuyorum..Oysa ben benim degilimki Ben Onunum beni Yaratn Rabbim benim sahibimdir..Benim nefsim degil..Ben nefsime kulluk edemem..Ben Allahima kulluk etmeliyim..O benim buyuk Askim ben herseyi Onun icin yapmaktayim..korkuyorum..bu sevgiyi kaybetmekten..böylesine baglanmisken kopmaktan korkuyorum..Mutlaka Rabbimin dostlugunu kaybetmemek icin..cok caba sarf etmeliyim..sonunda dönusum O na oalcak..hesabimi O na verecegim..Rabbim bana ve butun muminlere sehadeti nasip etsin..En cok istedigim bu.. 5. 5
  ALLAH hepinizin duasını kabul eder inşallah. AMİRA VE İPEK ABLA SİZİ ÇOK ÖZLEYECĞİM