Mumine Ahlak ve Kötü Ahlak / Kötü huy ve Sıfatlar Forumundan Kötü Huylar ve Menşei Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Kötü Huylar ve Menşei

  Reklam
  Kötü Huylar ve Menşei
  Sevgili Peygamberimiz (a.s.m.) "Allah katında, kötü huydan daha büyük günah yoktur. Çünkü kötü huy sahibi, bir hatadan kurtulmadan diğerini işler" buyurmaktadır.
  İslâmiyet insanı güzel ahlâka davet etmektedir. İnsanın, güzel ahlâk sahibi oldukça Allah'ın ve Resûlullah'ın sevgisine ve Cennet'e liyakat kesbeder; Güzel huyun zıddı olan kötü huy sahibi oldukça veya herhangi bir şekilde kaptığı kötü huyu terk etmedikçe de Allah'ın ve Resûlullah'ın sevgisini kaybeder.
  Kötü huyların menşei
  İnsana hem bu dünyada cehennem hayatı yaşatan, hem ailesinin ve cemiyetin sevgisini kaybettiren, hem de her an ebedî saadeti kaybetme tehlikesiyle yüz yüze bıraktıran "kötü huyların" menşei haramlardır.
  İnsan Allahu Teala'nın yasakladığı, Peygamber Efendimizin nehyettiği fiilleri işlediği taktirde kötü huy kapar ve "kötü ahlak sahibi" olmuş olur.
  Gerek büyük günahlar, gerek küçük günahlar, gerekse mekruh olan işler, kalp üzerinde "siyah bir nokta" gibi iz bırakmakta, derken git gide kalp kararmaktadır. Onun için her bir günahta küfre gidecek bir yol vardır. Çünkü günah işlendiği anda, esmânın tecellisinin dışına çıkılmaktadır.


  alıntı


  Paylaş
  Kötü Huylar ve Menşei Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Her insan doğarken İslam fıtratı üzerine doğmaktadır. Ailesinin ve çevresinin etkisi ile huylarını yönlendirir. Ortamı güzel olan ve iradesinin hakkını veren İslam fıtratının gereğini yapmış olur.