Mumine Ahlak ve Kötü Ahlak / Kötü huy ve Sıfatlar Forumundan Ölü eti yemek ister miyiz? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Ölü eti yemek ister miyiz?

  Reklam
  Arkadaslar belki basliktan giybetten bahsedecegimi anlamissinizdir, cünkü giybet etmek ayni bir ölü eti yemek gibidir.

  Yanlis hatirlamiyorsam birgün PeygAmber efendimizin yaninda olan biri baskasinin hakkinda konusmus, Peygamber efendimizde adama disini temizle demis, adam ben et yemedim ki Ya resulullah demis, Peygamber efendimizde giybet etmek ölü eti yemek gibidir demis.


  Eger baskasinin hakkinda yalan yanlis seyler söylenirse, kisi hemi iftira atmis, hemde giybet etmis olur.
  Eger söyledigi sey baskasinda bulunuyorsa giybet etmis olur.

  Giybet sadece agizla olmaz, giybet gözlede olabilir. Mesela okulda arkadaslarinizla oturuyorsunuz, aranizdan biri kalkip gidince arkasindan hemen kas göz isareti yapiyorsunuz veya arkadasinizda buluna bilir yaninizda ama ona belli etmeyecek sekilde kas göz isareti yapiyorsunuz iste buda giybettir.

  giybet etmek cok tehlikelidir, cünkü Allahu Teala affetmez, cünkü kul hakkina girmis olursunuz o yüzden bu hakkinda konustugunuz kisi ve sizin aranizdadir.

  Toplumumuzda ve diger toplumlardada su laf cok kullanilir, "aman su toplum böyle aman su toplum söyle" Toplumdan kastim mesela adanali olbilir veya karadenizli. ( sadace örnek verdim)Iste bu lafi söylemeklede cok büyük hakka giriliyor, cünkü bütün adanali veya karadenizli olan kardeslerimizin hakkinda konusulmus olunuyor. Bir düsünün arkadaslar öbür dünyada bu haklari nasil öderiz biz, nasil. Hic düsünüyormuyuz bunlari, düsünmeliyiz arkadsalar, bu cok hassas bir mesele.

  Bu konu daha cok uzar gider ama ben fazla uzatmak istemiyorum, En son olarak sunu da belirteyim ki giybet etmekten hic hoslanmiyorum, yani nefret ediyorum. Bizim yapacagimiz sey ise öncelikle giybet edenlere giybet ederek kul hakkinda girildigine ve yukarida belirtiyim seyleri anlatarak onlari uyarabiliriz, ama hale devam ederlerse orayi terk etmek en dogrusudur. Selam ve dua ile...


  -alıntı-


  Paylaş
  Ölü eti yemek ister miyiz? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Gıybet etmek peygamber efendimizin deyimi ile ölü eti yemek ile aynı eş değer görmüştür.Yani insanların arkalarından konuşmak onların sevmeyeceği şeyleri arkalarından konuşmaktır.gıybet etmek ölü eti yemek gibidir