Çocuk Büyütürken ve Konuşma Problemleri Forumundan Çocuğum neden konuşmuyor? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Çocuğum neden konuşmuyor?

  Reklam
  çocuklar neden konuşmazlar

  çocuklarda konuşma problemleri nelerdir

  çocuklar neden konuşmazlar

  Çocuklarda Konuşma Bozukluğu
  Konuşma probleminin nedenleri

  Çocuğun konuşma problemlerinin görülmesinde birçok faktör rol oynayabilir. Doğumla birlikte gelen veya doğum sırasında oluşan sorunlar, kromozom anomalileri, motor gelişim geriliği, işitme kaybı ve görme özrü gibi bazı duyusal kayıplar, genetik bozukluklar, ailede gecikmiş dil öyküsü, zeka geriliği, yarık dudak/damak gibi konuşma organlarındaki yapısal sorunlar, otizm, yaygın gelişimsel bozukluk gibi problemler, çevresel koşullar, dil ve konuşma gelişimini destekleyici uyaranların az olması, anne-babanın tutum hataları gibi birçok nedene bağlı olabileceği gibi bazen tüm bu nedenlerden bağımsız olarak da görülebilmektedir.

  Çocuklarda görülen konuşma problemleri nelerdir?

  - Gecikmiş konuşma
  - Dili anlamada veya ifade etmede yaşanacak problemler
  - Artikülasyon (Telaffuz) ve Fonolojik problemler
  - Akıcılık sorunları (Kekemelik)

  Çocukta konuşma problemi varsa ne yapmalı?

  Çocuğunuzda yukarıda belirtilen problemlerden biri ya da bir kaçı gözlemleniyorsa, çocuğunuz seslere tepki vermiyorsa, siz ve diğer aile üyeleri çocuğunuzun ne dediğini anlamıyorsanız, ailede de geç konuşma ve konuşma problemi öyküsü var ise ve siz de dil gelişimi ve konuşmasının yaşıtlarından belirgin olarak geri olduğunu düşünüyorsanız, bu konuda uzman bir dil ve konuşma terapistinden yardım almanız faydalı olacaktır.

  alıntı  Paylaş
  Çocuğum neden konuşmuyor? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Çocuğun konuşmamasının bir çok nedeni olabilir. Çocuğumuz ilk etapta bazı kelimeleri söyleyemiyor ve yeni kelime öğrenemiyorsa çocuğumuzda konuşma problemi vardır. Bunun için bir uzmana giderek sorunun nedenini öğrenebiliriz.