Çocuk Büyütürken ve Konuşma Problemleri Forumundan Çocuğun Konuşmayı Öğrenmesine Yardımcı Olacak İpuçları Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Çocuğun Konuşmayı Öğrenmesine Yardımcı Olacak İpuçları

  Reklam
  Çocuğun Konuşmayı Öğrenmesine Yardımcı Olacak İpuçları

  Çocukların konuşmayı öğrenmesi çok karmaşık bir süreçtir. Bu aşamada sizin katkınız da çok önemlidir. Bu konuda bazı öneriler verilebilir:

  Çocuğunuza konuşmak için zaman ayırın. Onun yaptıkları ya da kendi yaptıklarınız hakkında sohbet edin.
  Onunla konuşurken sıranızı bekleyin; bir şey söyleyin ve size yanıt vermesine fırsat tanıyın.
  Günde en az bir saat onunla yüz-yüze konuşmak için zaman ayırın.
  Odadaki TV radyo video müzik ve bilgisayar oyunları gibi gereksiz seslerin olmadığı ortamda iletişimi deneyin.
  Az konuşmanın çocuğunuzun sizinle konuşmasını zorlaştıracağını unutmayın.
  Konuşurken çocuğunuza bakın ve size dikkat ettiğinden ve dinlediğinden emin olun.
  Çocuğun ifadesinde kullandığı yanlış sözcükleri "yanlış kullandın" gibi uyarmalar yerine doğru model olarak kısa cümle içinde tekrar etmeniz uygun olacaktır.
  Dilin iletişim için gerekli olduğunu ona hissettirin. İşaretle ya da nesnenin ismini söylemeye çalışarak bir şey istediği zaman; örneğin "Süt mü istiyorsun?" gibi yönergelerle ona hem uygun konuşma modeli olun hem de istediği nesneyi vererek kendisini ödüllendirin.
  Çocuğunuzun her sözcüğü söyleme çabasını övgü ile pekiştirin.


  Dil ve Konuşma Problemleri
  Ne Tipte Olabilir?
  Dil gelişiminde neyin normal olabileceği konusunda çocuktan çocuğa çok farklılıklar olabilir ve çok az çocuk şemamızdaki aşamaları gösterir.

  Dil ve konuşma problemleri pek çok değişik biçimde ortaya çıkar ve çocuklar bir ya da birkaç problemi eşzamanlı yaşayabilirler. Örneğin; hangi nedenle olursa olsun gecikmiş problemi olan bir çocukta aynı zamanda artikülasyon sorunu da kendini gösterecektir. Aşağıda çocuklarda en sık görülen dil ve konuşma problemleri belirtilmiştir:

  Dili anlamaya ilişkin problemler
  Dili ifade etmeye ilişkin problemler
  Uygun iletişim kurabilme yeteneğinde ilişkin problemler (edimbilim)
  Nörojenik kökenli problemler (yapısal)
  Artikülasyon / Fonolojik problem
  Akıcılık problemi
  Ses bozukluğu.
  Ne Zaman Yardım İstemeliyim?
  Ne zaman yardım isteyeceğiniz konusunda belirgin bir kural yoktur. Eğer endişeleniyorsanız doktorunuzla konuşmanız gerekecektir.

  Endişenizin nedeni şunlar olabilir:

  Çocuğunuz seslere tepki vermiyorsa.
  Siz ve ailenin diğer üyeleri çocuğunuzun ne söylediğini anlamıyorsanız.
  Ailenin öyküsünde bir dil ve konuşma gecikmesi varsa.
  Çocuğunuzun dil gelişiminin ve konuşmasının aynı yaştaki çocuklara göre belirgin olarak geride olduğunu düşünüyorsanız.
  Gecikmiş Konuşmanın Nedenleri
  Gecikmiş konuşmaya; disartri serebral palsy ve diğer nörojenik bozukluklar gibi nörolojik Down sendromu gibi genetik bir problem neden olabilir. Bilinen bir nedene bağlı olmayan gecikmiş konuşma artikülasyon ya da akıcılık problemleri de olabilmektedir. Bunların yanında işitme problemleri de gecikmiş konuşmaya neden olabilmektedir. Birçok çocuk orta kulak iltihabına ilişkin sorunlar yaşayabilir. Ayrıca çocuğunuz sürekli orta kulak enfeksiyonu çekiyorsa duymasında ciddi sorunlar ortaya çıkabilir. Bu da konuşma çabasını olumsuz yönde etkileyecektir.

  Bu türden belirtilerin olması durumunda öncelikle bir pediatristin çocuğunuzu görmesi ve gerekirse KBB ve odyoloji muayenesi yapılmalıdır. Doktorunuz çocuğunuza yardım edilmesi gerektiğini düşünüyorsa genel gelişimiyle spesifik dil ve konuşma özelliklerinin değerlendirilebileceği varsa üniversitelerin dil ve konuşma bozuklukları birimlerine yoksa çocuk gelişimi çocuk ruh sağlığı ya da özel eğitim gibi birimlerine ve özel merkezlere ulaşabilirsiniz. Çok gereksinim duyulmasına karşın ülkemizde konuşma tedavisiyle ilgilenen kişi sayısı sınırlıdır. Bu kişilere ulaştıktan sonraki aşama çocuğunuz ve danışmanlık aldığınız kişi ya da birim arasında düzenli bir terapi programı yapmak olacaktır. Terapinin süresi ve başarısı problemin tipine ve yanında eşlik eden diğer gelişimsel-yapısal sorunlara göre değişiklik gösterecektir


  Paylaş
  Çocuğun Konuşmayı Öğrenmesine Yardımcı Olacak İpuçları Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Çocuğumuza konuşmayı öğretmek için ilk önce çocuğumuzla bol bol konuşmalıyız. Önceleri basit kelimeleri söylemesini ve tekrarlamasını sağlamalıyız. Daha sonra yeni kelimeler öğreterek cümle kurmasını sağlamalıyız.