Soru ve Cevaplarla İslam ve Konudışı Soru ve Cevaplar Forumundan Allah’ın yarattığı kullarını niçin cehenneme atıyor veya musibetlere maruz bırakıyor Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Allah’ın yarattığı kullarını niçin cehenneme atıyor veya musibetlere maruz bırakıyor

  Reklam
  Allah’ın yarattığı kullarını niçin cehenneme atıyor veya musibetlere maruz bırakıyor ?
  Risale-i Nur Külliyatından bir hakikat dersi : “Bir sultanın sağında lütuf ve merhamet ve solunda kahr ve terbiye lâzımdır. Mükâfat, merhametin iktizasıdır. Terbiye de mücazatı ister. Mükâfat ve mücazat menzilleri ahirettir.” Mesnevî-i Nuriye

  İtaat edenlere mükafat verememek gibi, isyan edenleri cezasız bırakmak da padişahın izzetine yakışmaz; her ikisi de acizlik ve zaaf ifadesidir. Cenab-ı Hak bu gibi noksanlıklardan münezzehtir.

  Onun kahrının tecelli etmemesini istemek, iki mânâya gelir:

  Birisi, isyankârlara, azgınlara, zalimlere karşı hiçbir ceza tatbik edilmemesi. Bu, Allah’ın izzetiyle, gayretiyle, hikmet ve adaletiyle bağdaşmaz. Bu şık mümkün olmadığına göre, geriye bir tek şık kalıyor: İnsanların isyansız bir yaratılışa sahip olmaları, hep itaat üzere bulunmaları. Bu ise insanın değil, meleğin tarifidir.

  Alaaddin Başar (Prof.Dr.)  Paylaş
  Allah’ın yarattığı kullarını niçin cehenneme atıyor veya musibetlere maruz bırakıyor Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Cennet farzdır, cehennem ise lüzumsuz değildir. Allah hiç bir kulunu cehenneme atmak istemez doğru yolu bulması için binlerce işareti görmesi için irade verilmiştir. Buna rağmen görmek istemeyen kişiler Allah'ın büyüklüğünü inkar edenler hak ederler.