Soru ve Cevaplarla İslam ve Konudışı Soru ve Cevaplar Forumundan Haç çıkarmak Nedir? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Haç çıkarmak Nedir?

  Reklam
  haç cıkarmanın anlamı
  istavroz nedir
  istavroz çıkarmak ne demek


  Almanya'nın Kuzey Ren-Vestfalya Eyaleti'ndeki Cstrop Rauxel kenti Blediye Başkanı Johannes Beisenherz, Sosyal Demokrat Parti Berlin Milletvekili Frank Schwabe'nin de aralarında bulunduğu heyetle, Zonguldak Belediyesi ile imzaladıkları kardeş kent projesi kapsamında ziyaretlerini sürdürdü. Heyet, İl Müftüsü Nuh Korkmaz'ı makamında ziyaret etti.
  Müftü Nuh Korkmaz, Almanya'nın kurucu eski devlet adamlarından Otto Von Bismarck ile Alman şair Johann Wolfgang Von Goethe'nin Kuran-ı Kerim ve Hz. Peygamber hakkındaki övücü sözlerini hatırlattı. Korkmaz, daha sonra da istavroz çıkarmanın İslamiyet'e göre anlamını anlattı. Korkmaz, "Cenabı hak Hz. Meryem'e, Hz. İsa'ya hamile kalmadan önce '3 gün oruç tut. Babasız çocuğu nasıl dünyaya getirdin diye sana soracaklar. Sen de onlara konuşmadan işaretle cevap vereceksin' diyor" dedi.
  Müftü Korkmaz, sağ el işaret parmağını alnına, karnına, sağ ve sol omuzuna dokundurarak haç işareti yaptıktan sonra da şöyle devam etti:

  "Bunun manası şudur: Hz. Meryem, 'Alnımdaki yazgı karnımda zuhur etti. Sağdaki ve soldaki melekler buna şahittir' diyor. Bizim inancımıza göre bu işaretin manası budur. Eğer Bismarck, Goethe gibi araştırırlarsa dinlerin esasının bir olduğunu bulacaklar."
  Cstrop Rauxel Belediye Başkanı Johannes Beisenherz ise dünya dinlerinin ortak noktasının insanlara hitap etmesi, insanlara yardım etmesi olduğunu söyledi. Bir belediye başkanı olarak şehirlerindeki Müslümanların dinlerini arka sokaklarda, arka bölümlerde icra etmelerine üzüldüğünü ifade eden Beisenherz, "Bu nedenle cami yaptırma derneklerini destekliyorum. Biz belediye olarak, siyasetçiler olarak, halk olarak bu derneklerin çalışmalarını destekliyoruz. Çünkü biz istiyoruz ki bizim şehrimizde herkes rahatça yaşasın, rahatça dinini uygulayabilsin, yaşayabilsin" diye konuştu.


  Paylaş
  Haç çıkarmak Nedir? Mumine Forum