Soru ve Cevaplarla İslam ve Konudışı Soru ve Cevaplar Forumundan Ashab-ı Kiramın Hepsi Cennetlik Midir? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Ashab-ı Kiramın Hepsi Cennetlik Midir?

  Reklam
  Kur’an-ı kerimde Eshab-ı kiramın tamamının Cennetlik olduğu bildirilmektedir. Eshabın hepsi Cennetlik idi ve birbirlerini çok severlerdi.

  Ashab-ı kiramın hepsinin Cennetlik olduğu âyet ve hadislerle bildirilmiştir. İşte bir âyet-i kerime meali: (Mekke’nin fethinden önce ve sonra Müslüman olanların hepsine de, Hüsnayı (Cenneti) söz veriyorum.) (Hadid 10)

  Hepsinin Cennetlik olduğuna dair başka bir âyet-i kerime meali: "Allah, Ashabın hepsine Cenneti söz verdi." (Nisa 95)

  İmam-ı Rabbani hazretleri buyuruyor ki:
  Fetih suresinin 18.âyet-i kerimesinde, cenab-ı Hak mealen buyuruyor ki, "Ağaç altında sana biat eden, (yani emirlerini kayıtsız şartsız yapmaya söz veren] müminlerden Allah razıdır" ki, bunlar Sahabe-i kiram idi ve "onlara Sekine, (yani Tumaninet, kalblerine kuvvet) veriyor ve sana olan sevgilerini, Sıdk ve ihlası biliyor ve onları yakın bir fetih ve zafer ile sevaplandıracağını müjdeliyor." Hudeybiye anlaşmasında, Sidre yahut Sümre ağacının altında yapılan söz vermeye işarettir. Görülüyor ki, Sahabeden herbirinin rıza-i ilahiye mazhar olduğu ve kalblerinin temiz ve halis olduğu ve sekinenin kalplerine indirilmesi ve yakın bir zamanda fetikh ile sevaplandırılacaklarını bildirilmesi, mertebe ve şanlarının büyüklüğüne açık bir şahittir.

  Buna göre büttün sahabiler için cennetliktir denilebilir.

  Bununla beraber, Hadislerde bazı sahabiler ismen de sayılarak cennetlik olduğu ifade edilmiştir.

  Sorularla İslamiyet


  Paylaş
  Ashab-ı Kiramın Hepsi Cennetlik Midir? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Peygamber efendimiz ashabına çok önem verirdi. Bir hadisi şerifinde şöyle buyurmaktadır. Benim ashabım birer yıldız gibidir hangisine tutunursanız kurtuluşa erersiniz bu hadisi şerifinde onların güzel amelleri olduğu çıkartılabilir.