Soru ve Cevaplarla İslam ve Konudışı Soru ve Cevaplar Forumundan On Dört Ayar Altın Yüzük Ve Pırlanta Takmak Erkeğe Haram Mıdır? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  On Dört Ayar Altın Yüzük Ve Pırlanta Takmak Erkeğe Haram Mıdır?

  Reklam
  1. Erkeğin altını zinet eşyası, ipeğinde giyim eşyası olarak kullanılması haramdır. Peygamber Efendimiz (asm) önce bir altın yüzük takmış, sonra parmağından çıkararak “Artık onu bir daha takmayacağım.” diye buyurmuştur.

  Kullanılan yüzükte altın miktarı fazla ise, kullanmak caiz olmaz; ancak altın miktarı diğer madenden az olursa caizdir. On dört ayar yüzüğün altın değeri fazla olduğu için erkeklerin kullanması caiz olmaz.

  2. Erkek ile kadının cinsleri bir olsa da Cenab-ı Allah onların fıtratlarını ayrı ayrı yaratmıştır. Her kadın fıtratan zinet ve süse meyyaldir; süslenip gösterişe çok önem verir. Altın, tarih boyunca kadının en değerli zinet eşyası olduğu için onun sembolü olmuştur.

  Bugün kuyumculara başvurduğun zaman, dükkânlarında kadına ait altından çeşit çeşit zinet eşyasının imal edilip teşhir edildiğini görürsün. Bunun için Peygamber (asm) bir altın parçasını bir eline, bir parça ipeği de diğer eline alarak bunların ümmetinin erkekleri için haram, kadınları için helâl olduklarını beyân buyurdular. Binaenaleyh kadın için altından yüzük, bilezik ve küpe gibi zinet eşyasını imal etmek ve satmakta beis yoktur. Fakat erkek için altından böyle bir zinet eşyasını imal edip satmak haramdır. Günaha girmesi hususunda yardım yapılmış olur.

  Elmas ve pırlanta gibi diğer zinet eşyası ise altın kadar kullanışlı ve kadının sembolü olmadıkları için, kadına mubah olduğu gibi erkeğe de mübahdır. İmali ve satışı hususunda hiç bir sakınca yoktur.

  Sorularla İslamiyet


  Paylaş
  On Dört Ayar Altın Yüzük Ve Pırlanta Takmak Erkeğe Haram Mıdır? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Takılacak olan yüzüğün içerisinde altın olması kafidir. Peygamber efendimiz erkeğe haram kıldığı bir madenin azı ya da çoğu da haramdır.22 ayar zinetli yüzükler