Soru ve Cevaplarla İslam ve Konudışı Soru ve Cevaplar Forumundan Yılanlarda Körelmis Bacak Kemikleri Var Eskiden Yılanların Bacaklı Olduğunu Düşündürü Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Yılanlarda Körelmis Bacak Kemikleri Var Eskiden Yılanların Bacaklı Olduğunu Düşündürü

  Reklam
  Yılanlarda körelmis bacak kemikleri var ve halen bir iki bacakli yılanlar görülüyor.
  Bu eskiden yılanlarin bacaklari oldugu anlamina gelmez mi?  Burada açıklığa kavuşması gereken pek çok soru var. Her şeyden önce fosilin nasıl bir şey olduğunu bilmiyoruz. Ayaklı yılana ait olduğu iddia edilen fosil, sihirbazın şapkadan tavşan çıkarması gibi bir şey. Şimdiye kadar evrimcilerin ileriye sürdüğü hiçbir fosil gerçeği yansıtmadı. Hep farklı canlılara ait kemik parçaları, bir canlıya aitmiş gibi takdim edildi. Bunun da öyle bir şey olması kuvvetle muhtemel. Velev ki, ayaklı bir yılan fosili bulunsun, ya da böyle bir yılan yaşıyor olsun. Bunun yadırganacak bir yanı yoktur. Allah, yılanın bir organında meydana getirdiği bir değişiklikle o hayvan öyle bir özellik kazandırabilir. Şimdiye kadar ki tecrübelerimiz bize, bu tip değişikliklerin sadece o hayvanda görüldüğünü, değişerek başka canlıları verdiğini göstermiyor.


  Yılanlarda bacak bulunduğu meselesi çok abartılı verilmiş.Piton'larla boa yılanları, arka ayak kalıntıları ile kalça kemiğine sahiptirler. Bunların ne işe yaradığı, olmaması halinde ne gibi mahzurların meydana gelebileceği, bilimsel çalışmalarla ortaya konması gerekir.

  Bazı canlılarda görülen bir takım yapı değişiklikleri, hiçbir bilimsel yanı olmayan dedikodu ve sihirbaz çabukluğu ile, dinsiz ideolojiye alet edilmeye çalışılıyor. Bu tip farklılıkların canlıların birbirinden meydana geldiğine ait delil olduğu iddia ediliyor. Bunlar, boşboğaz adamların uydurduğu cadı masallarına benzer hikâyelerdir. Hiçbir bilimsel değeri yoktur.

  Bazı keler türlerinde ön ayakların küçüldüğü ileri sürülüyor. Buna gerekçe olarak da, bu ayakların kullanılmaması sebep gösteriliyor. Kullanılmayan organların köreldiği ve ortadan kalktığı iddiası, iki yüz yıl önce, 1810 yılında Lamarck tarafından ileriye sürülmüş, fakat genetik çalışmalar sonucunda, 1915 yılından itibaren bunun doğru olmadığı ortaya konmuştur. Yani, kullanılmamakla zayıflayan bir organ yavrularına geçmez. Bir organın kullanılmamakla zayıflaması, sadece o fertte görülür. Yavrularına geçmez. Çünkü, o değişiklik sadece vücut hücrelerinde meydana gelmiştir. Vücut hücrelerinde hâsıl olan kopmalar, zayıflamalar veya güçlenmeler, yavrulara geçmez. Bu bir genetik kaidedir. Değişikliklerin yavrulara geçmesi için değişikliklerin eşey hücreleri denen üreme hücrelerinde veya zigotta olması gerekir. Kullanmamakla bazı organların köreldiğini ve bunun yavrulara geçtiğini iddia edenlerin, bu genetik kaideden haberi yok demektir. Onları muhatap almaya değmez.

  Prof.Dr.Adem Tatlı


  Paylaş
  Yılanlarda Körelmis Bacak Kemikleri Var Eskiden Yılanların Bacaklı Olduğunu Düşündürü Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Evrim teorisine inanan kimselerin ortaya çıkardığı bir yanıltmaca. İnsanların bedeninde de bazı farklılıklar ya da hastalık nedeniyle değişikler görülür hayvanlar da da görülmesi mümkündür.