Soru ve Cevaplarla İslam ve Konudışı Soru ve Cevaplar Forumundan Ekmek Ve Yemek Artıkları Lavaboya Dökülebilir Mi? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Ekmek Ve Yemek Artıkları Lavaboya Dökülebilir Mi?

  Reklam
  Nimetler içerisinde değerinin en çok bilinmesi ve hürmet edilmesi gerekeni ekmektir. Peygamber Efendimiz (a.s.m.) tarafından “en hayırlı gıda” olarak vasıflandırılan ekmeğin,(1) soframızın baş köşesinde bulunduğu şüphesizdir. “Ekmeğe hürmet edin, çünkü yerin ve göğün bereketindendir” buyuran Peygamberimiz, ekmeğe layık olduğu kıymeti vermeyenlerin de açlıkla imtihan olacaklarını şöyle beyan eder:
  “Ekmeği hor gören kavmi Cenab-ı Hak açlık musibetine uğratır.” (2)

  Bu hadis-i şeriflerin ne kadar mânidar olduğu ve bilhassa zamanımız insanına ne kadar önemli bir mesaj verdiği açıktır. Açlık belâsının gelip çatmaması ve bereket hazinesinin kapanmaması için bu nimetin kıymetini bilip en ufak parçasını dahi zâyi etmememiz gerekmektedir.

  Bununla beraber yenmeyecek hale gelmiş ve nimet olmaktan çıkmış kırıntıların ve bulaşık suyunun zaruretten dolayı lavaboya dökülmesinde bir mahzur bulunmamaktadır.

  Diğer taraftan ekşimiş, kokuşmuş ve sağlığa zararlı olan yemekleri şayet hayvanlara vermek mümkün değilse çöpe dökülebilir. Zira artık bu da nimet olmaktan çıkmıştır.

  Kaynaklar


  (1) Kenzü'l-Ummal, 6 :194. (Müsned Kenarı)
  (2) Bedrü'l-Mütteka, 2:525. (Mecmau'l-Enhur Kenarı)
  Kaynak: Mehmed Paksu Çağın Getirdiği Sorular


  Sorularla İslamiyet


  Paylaş
  Ekmek Ve Yemek Artıkları Lavaboya Dökülebilir Mi? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Arta kalan yemekler mümkünse hayvanlara eğer bu mümkün değilse sokakta parkta kedi köpeklerin yiyebileceği ve dağıtmayacağı bir şekilde konulmalı.