Soru ve Cevaplarla İslam ve Konudışı Soru ve Cevaplar Forumundan Dede Öldüğünde Onun Çocukları Varken Torunları Miras Alabilirler Mi? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Dede Öldüğünde Onun Çocukları Varken Torunları Miras Alabilirler Mi?

  Reklam
  SORU: Değerli hocalarım, Dede yetimi ne demektir? Çocukları dedenin malından miras alabilir mi?
  Bir diğer sorum ise; Tarihte Peygamber efendimizin (s.a.v) cesedini çalmak istemişler.
  (Böyle bir olay olmuşmudur kaynağı nedir?)


  CEVAP: 1-
  Dede öldüğünde onun çocukları varken torunları miras alamazlar. Mirasa en yakın olan hak sahibi olur. O hak sahibi yoksa bir sonrakine hak intikal eder. ‘Dede yetimi’ şudur: Bir kişi, babası sağken öldüğünde malı çocuklarına taksim edilir. Daha sonra onun babası da vefat ettiğinde doğal olarak onun malı da çocoklarına taksim edilecektir. Bu taksim esnasında daha önce vefat eden çocuğunun çocukları pay alamayacaklardır. Çünkü ölen babalarının kardeşleri olan amcalar sağ ise onlar dedelerine birinci dereceden yakın oldukları için ikinci dereceden birinin pay almasına engeldirler. Bu durumda dedenin malından toruna pay çıkmaz. Buna ‘dede yetimi’ denmiştir. Muasır uygulamalarda bu durumda toruna dedenin mirasından dedenin vasiyeti imiş gibi takdir edilip bir pay verilmesi şeklinde içtihatlar yapılmıştır.


  2- Tarihi bilgileri ayet/hadis gibi algılamak doğru değildir. Olmuş veya olmamış üzerinde vakit harcamak yerine
  böyle bir şey yapabilecek düşmanlara karşı hazırlıklı olmak daha uygundur.


  Nureddin Yıldız


  Paylaş
  Dede Öldüğünde Onun Çocukları Varken Torunları Miras Alabilirler Mi? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Dede ölmeden önce vasiyet bildirmemişse kendisine en yakın olan kimselere malı paylaştırılır. Çocukları dururken torunlarına miras düşmez.