Soru ve Cevaplarla İslam ve Konudışı Soru ve Cevaplar Forumundan İslamda Boşanmak Isteyen Kadına Cennet Kokusu Haram Mıdır? Bu Söz Hadis Midir? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  İslamda Boşanmak Isteyen Kadına Cennet Kokusu Haram Mıdır? Bu Söz Hadis Midir?

  Reklam
  Sevbân (radıyallâhu anh) anlatıyor: "Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki:

  "Ciddi bir sebep olmadan, kocasından hul' yoluyla boşanan kadın, cennetin kokusunu alamaz." [Tirmizî,Talâk 11, (1186, 1187); Ebû Dâvud, Talâk 18, (2226); Nesâî, Talâk 34, (6, 168)].

  Ebû Dâvud'un bir rivayetinde şöyle denmiştir: "Hangi kadın zevcesinden boşanma taleb ederse..."

  Ebû Hüreyre'nin Nesâî'de gelen bir rivayetinde: "Kocasından hul' suretiyle boşanan kadınlar (günahça) münâfıklar gibidir." buyurulmuştur.

  AÇIKLAMA:

  1. Hz. Peygamber (aleyhissalâtu vesselâm): اَبْغََضُ الْحََلِ اِلَى اللّهِ الطََّقُ "Allah'ın en çok nefret ettiği helâl, boşanmadır." buyurmuştur. Evet dinimiz, Hristiyanlığın aksine, boşanmayı helâl ve meşru kılmıştır. Ama tecviz etmemiştir.

  Karı ve koca her iki taraf, birbirlerinde gördükleri hoşlarına gitmeyen hususlara sabrederek basit şeylerden boşanmaya tevessül etmemeleri gerekir.

  Bu meselede kadınlar daha hissî, daha aceleci, daha çabuk boşanma yolları arayabilecekleri için, Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) onları zikrederek meselenin kerâhetine parmak basmaktadır.

  Hul', kadının teklifi üzerine vukua gelen boşanma olduğu için, Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) burada kadını mevzubahis etmiştir. Sebepsiz kadın boşayan erkeklerin durumu farklı olmamalıdır.

  2. Hadis, muhâlaa (kocasına bir bedel ödeme) suretiyle boşanan kadınları bu işten zecretmek maksadıyla mübâlağalı bir üslubla gelmiştir. Bu durumdaki kadınların cennete girmeyeceği hükmü çıkarılmaz.

  Sorularla İslamiyet


  Paylaş
  İslamda Boşanmak Isteyen Kadına Cennet Kokusu Haram Mıdır? Bu Söz Hadis Midir? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Bir kadın hiç sebep yokken eşinden boşanması haramdır. İslam dini evliliğe aileye önem veren bir dindir. Bunu sebepsiz yere yıkan cennetin kokusunu alamaz.sebepsiz yere eşinden boşanan kadına cennetin kokusu haramdır,  sebepsiz yere boşanmak