Soru ve Cevaplarla İslam ve Konudışı Soru ve Cevaplar Forumundan İnsan Fıtratından Kabul Edilen Fiiller Nelerdir? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  İnsan Fıtratından Kabul Edilen Fiiller Nelerdir?

  Reklam
  Görüldüğü gibi bir taraftan âyet-i kerîmelerde insanın en güzel bir surette yaratıldığına dikkat çekilirken, diğer taraftan Allah'ın yarattığını değiştirmenin şeytanın yoluna uymak olacağı ihtarında bulunulmuştur. Ancak insan fıtratına yapılacak ne tür müdahalelerin yasak veya mubah hatta sünnet olduğu tafsilatıyla hadîs-i şerîflerde anlatılmıştır.

  Resûlullah (sallallahu aleyhi ve sellem): "On şey fıtrattandır: Bıyığın kısaltılması, sakalın uzatılması, misvak, istinşak (burna su çekmek), mazmaza (ağza su çekmek), tırnakları kesmek, parmak mafsallarını yıkama, koltuk altını yolmak, etek tıraşı olmak, istinca yapmak (tuvalette yapılan temizlik)"8

  buyurmuştur. Bu hadîste ifade edilen her bir madde ayrıca üzerinde durulması gereken önemli sünnetlerdir.9 Ancak bizim maksadımız bunları açıklamaktan ziyade insan fıtratından olan hususlara dikkat çekmektir.


  İnsan vücudunda yapılacak her değişiklik yasaklanmamakla birlikte, fukaha-i kiram gerek zikri geçen âyet-i kerîmelerden hareketle, gerekse konuyla ilgili hadîs-i şerîflere bakarak fıtrata müdahale çerçevesinde değerlendirilebilecek yasak fiilleri izah etmişlerdir.

  İlahiyatçı Yazar Yüksel Çayıroğlu/Yeni Ümit Dergisi  Paylaş
  İnsan Fıtratından Kabul Edilen Fiiller Nelerdir? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  İnsan fıtratından olan şeyler peygamber efendimiz tarafından bildirilmektedir. Bunlar insan bedenindeki kılar ve temizliği ile ilgilidir.