Soru ve Cevaplarla İslam ve Konudışı Soru ve Cevaplar Forumundan Evini, Eşini Ve çocuklarını Ihmal Pahasına Dini Hizmetler Yapmak Uygun Mudur? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Evini, Eşini Ve çocuklarını Ihmal Pahasına Dini Hizmetler Yapmak Uygun Mudur?

  Reklam
  Değerli kardeşimiz;
  1. Her Müslümanın, kendine, eşine, çocuklarına, akrabalarına, komşularına ve dostlarına karşı vazifeleri vardır. Bir vazifeyi yaparken diğerini ihmal etmek doğru değildir.

  Ancak her birine karşı farz, vacip, nafile ya da adap açısından görevleri olabilir. Evinin, eşinin ve çocuklarının farz ve vacip görevlerini yerine getiren bir kimseye, ailesiyle ilgilenmiyor, denilmez. Toplumun gelenek, görenek ve adetlerini yerine getirmiyor, diye itham etmek dini açıdan doğru değildir.

  Acaba aynı kimse ticaretle uğraşsaydı, onlarca şirketin sahibi olsaydı ve evine hiç zaman ayıramasaydı aynı itirazlar yapıbilecek miydi?

  Dini bilgisi olanların evini, eşini ve çocuklarını, dini açıdan sorumlu kılacak bir ihmalkarlık içine girmeyeceği kanaatindeyiz.

  2. Kişi aile reisi olarak evinin, eşinin ve çocuklarının dini ve dünyevi açıdan olmazsa olmaz ihtiyaçlarını yerine getirmiyorsa elbette sorumlu olur. En azından farz ve vacip olan görevlerini yerine getirmek zorundadır. Yoksa, hem Allah katında hem de kul yanında sorumlu olur.

  Diğer taraftan, her bir ev bir medresedir. Eşimiz, çocuklarımız ve eğer varsa anne babamızla birlikte neden bir medrese ortamı kurmayalım: “Herkes evini bir nur medresesine” çevirebilir.

  Aile bize angarya olmamalı, anne - babalık gereksiz görülmemeli. Her Müslüman içinde bulunduğu şartlara göre hizmet etmekle mükellefir. Aile de bunlardan biri ve en bincisidir..
  3. Görevlerini yerine getiren bir hanımefendi, kocasının yaptığı bütün hizmetlere ortaktır. Bu büyük mükafatı kaçırmamak için maddi ve manevi destek olmaya çalışmak ne güzeldir..
  Selam ve dua ile...
  Sorularla Aile  Paylaş
  Evini, Eşini Ve çocuklarını Ihmal Pahasına Dini Hizmetler Yapmak Uygun Mudur? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Ailede oluşan sıkıntılar kişileri yıpratır. Bu nedenle peygamber efendimizin buyurduğu gibi ibadetin azı fakat daim olanı makbuldur. Kişi ibadetleirni yapar fakat ailedeki sorumlulukları da unutmamak gerekir.