Soru ve Cevaplarla İslam ve Konudışı Soru ve Cevaplar Forumundan Boşanmayı Gerektiren Ifadeler Nelerdir? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Boşanmayı Gerektiren Ifadeler Nelerdir?

  Reklam
  Değerli kardeşimiz;
  Evliliğin sona ermesi değişik yollarla olmaktadır. Bunlardan biri, kocanın hanımına, "Ben seni boşadım." gibi "açık ifade" kullanmasıyla meydana gelmektedir.
  Boşanma yollarından biri de, “kinaye” yoluyladır. Yani açıkça boşama ve boşanma kelimeleri geçmediği halde, boşama ve evliliğin sona ermesini belirten kelimelerin söylenmesiyle olur. Örneğin, koca; "defol git, ayrılalım, başının çaresine bak, istemiyorum" gibi kelimeleri hanımına söylese ve bu kelimeleri söylerken niyeti evliliğin sona erdirilmesi ise, boşanma gerçekleşmiş olur.
  Böyle kinayeli ifadeler söyleyen kimse boşama mânâsını değil, ikinci mânâsını kasd ettim dese sözü tasdik edilir. Mesela, bir kimse zevcesine "sen serbestsin" dese, maksadı "boş olduğun için serbestsin" olursa bir talâk ile boşanır, yoksa "serbestsin" demekle "nasıl istersen yapabilirsin, çünkü sana güvenim var." kasdederse talâk diye bir şey icab etmez.
  Hulâsa kendi zevcesi hakkında kinaye kelimesini söyleyen kimsenin maksadı onu boşamak ise boşanır, yoksa o kelimenin mânâsını murad ederse boşanmaz.
  Erkek kadını üç talakla boşaması halinde evlenemezler. Ancak bir veya iki talakla boşamışsa tekrar evlenebilirler. Bunun için anne ve baba izni şart değildir.
  Selam ve dua ile...
  Sorularla Aile  Paylaş
  Boşanmayı Gerektiren Ifadeler Nelerdir? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Açık ya da imalı bir şekilde söylenmiş sözler boşanmayı meydana getirir. Ben zeni boşandım ya da babanın evine git gibi sözler nikahın bozulmasına neden olur.