Soru ve Cevaplarla İslam ve Konudışı Soru ve Cevaplar Forumundan Müslüman olmayana selam vermek ve gayrımüslimin selamını almak caiz midir? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Müslüman olmayana selam vermek ve gayrımüslimin selamını almak caiz midir?

  Reklam




  Cevap;
  Bir müslüman gayrımüslime önce selâm vermez. Çünkü şöyle bir hadîs vardır: “Yahudi ve Hıristiyanlara selâm vermek hususunda ilk başlayan siz olmayınız”. Eğer bir gayrımüslim, bir müslümana selâm verirse onu almakta herhangi bir beis yoktur. Fakat cevap verirken “Ve aleyke” (Sana da!) ifadesi kullanılır. Hele gayrımüslime onu tebcil, yani dinini yüceltmek maksadıyla selâm verirse imana zararlıdır. Şir'atü’l-İslâm’da şöyle der: “Kişi zimmet ehline (gayrımüslimlere) selâm verdiği zaman: Esselâmü alâ men ittibea’l-hüdâ (Selâm hidâyete tabi olanların üzerinde olsun)” desin. Onlara mektup yazdığı zaman da böyle yazılır”. Müslüman, zimmet ehline eğer onların yanında görülecek bir ihtiyacı varsa, selâm verir. Aksi takdirde selâm vermesi mekruhtur. Sahih olan da budur.
  Gayrımüslime selâm vermenin yasaklanması, ta’zim hâlindedir. Bir ihtiyaç için, fitneyi önlemek veya Müslüman olmasını temin etmek maksadıyla selâm vermek ve ta’zim olmaksızın selâmını almak câizdir. Çünki bir hadîs-i şerifte “Onlar size selâm verdiklerinde, onların selâmına cevap veriniz!” buyuruldu. Netice itibariyle gayrımüslime selâm vermek dinî bir mükellefiyet değildir. Ta’zim değil de, başka bir maksadla vermenin, selâm verirlerse almanın mahzuru yoktur.
  Karşılaşma sırasında gayrımüslime ilk olarak selâm vermeyi câiz görenler, Kur’an-ı kerîmde geçen bir âyet-i kerîmeyi de delil almıştır. O da Hazret-i İbrahim’in, Müslüman olmadığı belli olan üvey babası ve amcası Âzer’e selâm verdiğini anlatan âyet-i kerîmedir (Meryem: 47). (İbni Âbidin, Şir’atü’l-İslâm, Iklîl-i Süyûtî; Terâtib-i Kettânî). Seyyid Abdülhakîm Efendi, Sevânihü’l-Enzâr isimli gayrı matbu eserinde diyor ki: İslâmiyyetden evvel birbirlerine tesâdüfde, hayyekellâhü, ya’ni Allah sana hayat versin derlerdi. Uzun ömür belki de muzır olacağından, İslâmiyyet bunu daha hayrlı bir şekle kalbederek, esselâmü aleyküm, ya’ni, selâmet sizin üzerinize olsun, ya’ni Allah sizi dünyâda ve âhiretde kalbinize mazarrat verecek şeylerden muhâfaza buyursun, demeyi emretmişdir. Bu duâ bir kâfire söylendikde, onun mazarratdan kurtulması demekdir. Bir kâfire ise en muzır şey onun küfrüdür. O halde bir kâfire “esselâmü aleyküm” dense, ona ziyâde muzır olan küfründen halâs olmasını taleb olacağından câizdir.


  Prof.Dr.Ekrem Buğra Ekinci


  Paylaş
  Müslüman olmayana selam vermek ve gayrımüslimin selamını almak caiz midir? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam




  Müslüman olmayan kimselere selamı önce Müslüman olan kimse vermemeli onlar verirse alınır ve eğer verilirse de dinlerini yücelten bir selam v-olmaması gerekir.



 3. 3
  Kâfirlere selam verilmez onlar verse aleykum denir



 4. 4
  Kayıtsız Üye
  Musluman olmayan birisine selam verilirde alinirda.
  Kim bilir o kisiye Allah bir gun rahmet eder ve Allahin cok sevdigi hlisbir kul olur.
  Insanlar arasinda kin nefret yaymamak gerek. Insana once insan olmasi yonuye bakilmali.
  Allahi taniymamis bilememis olabilir. Onun yerinde biz olsak, ayni ortamlarda buyumus olsak, ayni imtihanlara tabi tutulmus olsak yuzde kac ihtimlle musluman olurduk? Musluman olmayana pislik gozuyle bakan kendi zihni pisligi icinde bogulmus zavallilardir.



 5. 5
  Musluman olmayan birisine selam verilirde alinirda.
  Önce dini hüküm nedir öğrenin öylece dini konuları yazın.



 6. 6
  Kayıtsız Üye
  Slm çalıştığım işyerinde hindistan lı biri var dinle ilgili sohpet yapıruz İslami benimsiyor ona selam veriyom oda bana selam veriyor slm verip almam caizmi



 7. 7
  Müslüman olmayana selam verilmez, siz merhaba deyin iyi günler dileyin daha iyi



gayrimüslime selam verilir mi,  gayrimüslimlere selam verilir mi,  yahudiye selam verilir mi,  gayrimüslim selamı alınır mı,  musluman olmayana selam verilir mi,  müslüman olmayana selam verilir mi,  gayrimüslimin selamı alınır mı