Soru ve Cevaplarla İslam ve Konudışı Soru ve Cevaplar Forumundan Fitne ihtimali varsa selam vermek caiz olur mu? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Fitne ihtimali varsa selam vermek caiz olur mu?

  Reklam
  Fıkıh kitaplarında "Satranç ve her oyunu oynayanlara selâm verilmez" ve "Gıybet edenlere selâm verilmez" yazıyor, bu zamanda bu tür oyunları oynamayan ve gıybet etmeyen yok gibidir. Bizim bu halde ne yapmamız gerekir? Fitne ihtimali varsa selâm vermek câiz olur mu?

  Cevap;
  İbni Abidin der ki: Bu işi yaparken selâm vermek, İmameyne göre mekruhtur. İmam-ı Azam, bir an bunları oyundan alıkoymak niyetiyle selâm verilebilir dedi. Bunun dışında alenî oyun oynamayı âdet hâline getirerek fıskını ilân eden kimseye selâm vermemelidir. Bazı âlimler buradaki oyundan maksadın kumar ile olan oyun olduğunu söyler. Nitekim İmam Ebu Yusuf ve İmam Şâfiî, eğlence için değil de, istirahat veya sıkıntıyı gidermek için ara sıra oyun oynamanın câiz olduğunu söyler. Gıybeti de böyle anlamak mümkündür. Selâm verilmesi icab eden yerde, fitne çıkmaması için herkese selam verilir. Fitne çıkmayacaksa, selâm vermek lâzım değildir.


  Prof.Dr.Ekrem Buğra Ekinci


  Paylaş
  Fitne ihtimali varsa selam vermek caiz olur mu? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Bazen selam verirken ya da vermeyince de fitne söz konusu olabilir bu nedenle dikkat etmek gerekir. Fitneye neden olacaksa selam vermemek daha uygundur.