Soru ve Cevaplarla İslam ve Konudışı Soru ve Cevaplar Forumundan Dua yaparken ellerin durumu nasıl olmalı? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Dua yaparken ellerin durumu nasıl olmalı?

  Reklam
  Bazı kimseler duada ellerini birbirinden ayrı tutuyorlar. Bazıları da bitiştirerek tutuyor, duayı bitişik olarak yapıyorlar. Bunların hangisi sünnettir? Tercih edilen hangisidir?
  ? Dua esnasında eller (duanın seması sayılan) yukarıya açık olarak (ayrı) şekilde tutulur. İki elin avuç içi terazinin iki gözü gibi muvazeneli şekilde göğüs hizasında, semadan gelecek Rahmet-i İlâhiyye,ye açık bekler.


  Ancak, bazı zamanlarda bu iki elin yanyana birleşip, bitişik şekilde tutulması da sünnete aykırı değildir. Resûl-i Ekrem Hazretleri her iki halde de dua yapmıştır. Lâkin çoğu defa ellerini ayrı şekilde tuttuğu anlaşılmaktadır.

  Nitekim Şafiî mezhebinde duanın korku mânâsına gelen cümlelerinde ellerin içinin yere çevrilip aşağıya tutulduğu gibi. Hanefi,de ise avuç içinin aşağıya çevrilmesi sadece yağmur duasında meşru kılınmış, diğerlerine şâmil olmamıştır.

  Ahmet Şahin


  Paylaş
  Dua yaparken ellerin durumu nasıl olmalı? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Dua ederken eller göğüs hizasında hafif kapalı bir şekilde olması gerekir. Bu şekilde peygamber efendimiz yapmaktaydı bizler de bu şekilde dua ederek sünnette yapmış oluruz.