Soru ve Cevaplarla İslam ve Konudışı Soru ve Cevaplar Forumundan Bir insanı kendine sevdirmek için dua etmek doğru mudur? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Bir insanı kendine sevdirmek için dua etmek doğru mudur?

  Reklam
  S.a. kardeşlerim internette dolaşırken bir dua buldum bir hafta boyu okununca niyetine okunan kişi sizi sevecektir yada genelde insanların sevmesi için okursanız sevilen bir insan olursunuz falan deniliyordu. Merak ettiğim böyle bir şey olabilir mi? Ya da böyle bir şey yapmak doğru mudur? çok çelişkiye düştüm, fikrinizi bekliyorum.


  Paylaş
  Bir insanı kendine sevdirmek için dua etmek doğru mudur? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  ve a.selam. bunlar kaynağı belirsiz uydurma dualardandır.
  Herkesin sizi sevmesini istiyorsanız Allahı sevin ve ona itaat edin.

  Ebû Hüreyre (r.a.)’dan rivayetle, Nebî (s.a.s.) şöyle buyurdu:
  “Allah kulunu sevdiği zaman, Cibril’e seslenir:
  “Al­lah filanca kulunu seviyor sende onu sev” diye buyurur. Bu­nun üzerine Cibril de onu sever ve sema ehline:
  “Şüphesiz Allah filanca kulunu seviyor, sizde onu sevin” diye seslenir. Onlarda bu sefer o kulu severler. Sonra onun için yeryüzü ehlinin (kalbine) bir saygı ifadesi konulur.”[1]
  v Yine Buhârî’de (6040) gelen bir rivayet şöyledir:
  “Allah kulunu sevdiğinde Cibril’e seslenir:
  “Allah filan kulunu sevi­yor sende onu sev.” der. Cibril’de onu sever ve sema ehline:
  “Allahu Teâlâ şüphesiz filan kulunu seviyor, siz de o kulunu sevin” diye seslenir. Böylece sema ehli de onu severler sonar onun için yeryüzü ehlinin (içine) bir saygı yerleştirilir.”
  v Yine Buhârî (7485) lafzı şöyledir:
  “Allahu Teâlâ kulunu sevdiği zaman Cibril’e:
  “Muhakkak ki; Allah filan kulunu sevi­yor, sende onu sev” diye nida eder. Cibril de onu sever ve semaya seslenip:
  “Muhakkak ki Allah, filan kulunu seviyor siz de onu sevin” der. Sema ehli de onu severler. Sonra onun için yeryüzü ehlinin (kalbine) bir saygınlık verilir.”
  v Müslim’de (2637) bundan daha tamamlayıcı bir hadis lafzı şöyledir:
  “Allahu Teâlâ bir kulunu sevdiği zaman Cibril’i çağırır ve ona: “Ben filanca kulumu seviyorum onu sen de sev” diye buyurur. Cibril’de bunun üzerine hemen onu sever. Sonra sema ehline nida edip:” Allah (c.c.) filanca kulunu sevi­yor, onu siz de sevin” der. Sema ehline hemen onu severler. Sonra onu severler. Sonra onun için yeryüzü ehlinin (kal­bine) bir saygınlık yerleştirilir.
  Allahu Teâlâ bir kulunu sevmediği zaman ise; (yine) Cibril’i çağırır ve ona:
  “Ben filanca kulumu sevmiyorum, onu sende sevme” diye buyurur. Bunun üzerine Cibril de onu sevmez ve Sema ehline nida edip:
  “Allah (c.c.) filanca kulunu sevmiyor. Onu sizde sevmeyin” der. Onlar da onu sevmezler. Sonra onun için yeryüzü ehlinin (kalbine) bir nefretlik yerleş­tirilir.”

  --------------------------------------------------------------------------------
  [1] Müttefekun aleyh. Lafız Buhârî'ye aittirinsanlara kendini sevdirme duası,  kendini sevdirmek için dua,  kendini sevdirme duası,  sevdirmek için dua,  sevdiğine kendini sevdirme duası,  birine kendini sevdirmek için dua,  insanlara kendini sevdirmek için dua