Soru ve Cevaplarla İslam ve Konudışı Soru ve Cevaplar Forumundan Ehli kitap bir memleketin yiyeceklerini yememizde bir sakınca söz konusu mu ? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Ehli kitap bir memleketin yiyeceklerini yememizde bir sakınca söz konusu mu ?

  Reklam
  SORU: Eşim yabancı uyruklu müslüman bir bayandır. Kendisi bazı dönemlerde yurt dışına aile ziyaretine gidip gelmektedir. Ve yurt dışı dönüşlerinde oralardan yiyecek getirmektedir. Her ne kadar getirdiği yiyeceklerin ambalajlarında domuz eti veya domuz yağı katkısı yazmasa da nasıl üretildiğini bilmediğimiz ehli kitap bir memleketin yiyeceklerini yememizde bir sakınca söz konusu mu ?

  CEVAP:
  Müslüman olmayan ülkelerden getirilen yiyecekler konusunda domuz eti ve alkol endişesi taşımamız gerekmektedir. Ancak acı bir gerçekle karşılaştık; bizim yaşadığımız yerlerde de satılan gıda mallarının oralarda üretilip, bizim şartlarımızla ambalajlanarak marketlerimize getirilmediğinden ve bunu sahibi Müslüman olan bir firmanın yapıp yapmadığından emin değiliz artık. Çok dikkat edeceğiz. Gıdamız dinimiz ve sağlığımız için son derece önemlidir. Eşinizin geterdiği yiyecekleri alkol ve domuz ürünleri açısından inceleyebildiğiniz kadar incelersiniz; ayrıca bir laboratuar çalışması yapmanız gerekmez. Allah’a emanet olunuz.

  Nureddin Yıldız  Paylaş
  Ehli kitap bir memleketin yiyeceklerini yememizde bir sakınca söz konusu mu ? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Şüphe değeri taşıyan gıda ürünlerinin yenmesi uygun görülmez. Özellikle ithal edilen ve gayrimüslim olan ülkelerden getirilen gıdalara da daha çok dikkat etmek gerekir.