Soru ve Cevaplarla İslam ve Konudışı Soru ve Cevaplar Forumundan Devletin Verdiği Faizsiz Krediyi Almak Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Devletin Verdiği Faizsiz Krediyi Almak

  Reklam
  SORU: Selamünaleyküm hocam. Sohbetlerinizi büyük bir titizlikle takip ediyor ve aynı zamanda yaşantımıza aksettirmek adına çabalıyorum. Hocam size sormak istediğim Kosgebin uygulamalı girişimcilik desteğiyle ilgili, faizsiz 70 bin lira kredi ve 30 bin lira hibe üst limitli işsizlerin kendi işini kurmaları için destek veriyor. Bu işlem belirli eğitimlerden geçerek yapılıyor ve seçilen adaylar eğitime tabi tutuluyor. Kendi işimizi kurmak için böyle bir desteği almamızda Şeriat açısından bir sakınca var mıdır? Düzenli ödeme yapıldığı takdirde kesinlikle faiz işletmiyorlar, ancak ödeme gecikir ise desteği banka kredisine çeviriyor bir kamu bankası. Faiz işlemeye başlıyor. Her şey nasiptir, takdiri İlahi’den başka bir şey olamaz fakat ödemelerimizi düzenli yapabileceğimiz bir sektörde bu desteği alabilir miyiz? Allah sizden ve sosyal doku derneğine gönül veren her fertten razı olsun.CEVAP: Selamünaleyküm. Devletin vatandaşına yardımı niteliğindeki bu destek alınabilir. Daha sonraki faiz ihtimali ise kişinin kendi hatası olarak düşünülmelidir.

  nurettin yıldız  Paylaş
  Devletin Verdiği Faizsiz Krediyi Almak Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Devletin vermiş olduğu krediyi yardım olarak kabul edilip alınmasında hiç bir sakınca yoktur. Fakat daha sonra oluşan faizin kullanılması caiz değildir.