Soru ve Cevaplarla İslam ve Konudışı Soru ve Cevaplar Forumundan Darülharpteki kadınların cariye olarak vaty edilmesi caiz midir? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Darülharpteki kadınların cariye olarak vaty edilmesi caiz midir?

  Reklam
  Darülharpteki kadınların câriye olarak vaty edilmesi câiz midir?
  Meselâ yurtdışındaki Alman kadınlarla vaty câiz olur mu?


  Cevap;
  Ne dârülharbdeki gayrımüslim kadınlar, ne de dârülharb veya dârülislâmda dinin emirlerini yerine getirmeyen kadınlar câriyedir. Bunların bu sebeple câriye hükmünde olduğunu, bu sebeple kollarına ve saçına şehvetsiz bakmanın câiz olacağını söyleyen âlimler vardır. Çünki bu kadınlar saçlarını kollarını kendi istekleriyle açmış ve başkalarının bakmasına da razı gelmiştir. kocaları, babaları da bundan şikâyetçi değildir. Câriye olmak başkadır; câriye hükmünde olmak başkadır. Bunların vaty edilebileceğini düşünmek veya söylemek çok yanlıştır. Bir kimsede kölelik statüsünün teşekkülü için dârülislâm, meşru cihad, esaret ve halife-i müslimîn bulunması şarttır. Müslüman, ancak kendi mülkü olan Müslüman veya ehl-i kitap câriyesi ile vaty edebilir.

  Prof.Dr.Ekrem Buğra Ekinci  Paylaş
  Darülharpteki kadınların cariye olarak vaty edilmesi caiz midir? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Cariyeliğin devam ettiği dönemlerde geçerli olan bir uygulama olup günümüzde artık geçerli değildir. İslam dini yavaş yavaş cariye ve köleliği bırakmaları için teşvik etmiştir.