Soru ve Cevaplarla İslam ve Konudışı Soru ve Cevaplar Forumundan Dinimize göre kadının altın bilezik ya da künye takması caiz midir? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Dinimize göre kadının altın bilezik ya da künye takması caiz midir?

  Reklam
  "Mümin kadınlara da söyle: Gözlerini korusunlar; namus ve iffetlerini esirgesinler. Görünen kısımları müstesna olmak üzere, zinetlerini teşhir etmesinler. Baş örtülerini, yakalarının üzerine (kadar) örtsünler. Kocaları, babaları, kocalarının babaları, kendi oğulları, kocalarının oğulları, erkek kardeşleri, erkek kardeşlerinin oğulları, kız kardeşlerinin oğulları, kendi kadınları (mümin kadınlar), ellerinin altında bulunanlar (köleleri), erkeklerden, ailenin kadınına şehvet duymayan hizmetçi vb. tâbi kimseler, yahut henüzkadınların gizli kadınlık hususiyetlerinin farkında olmayan çocuklardan başkasına zinetlerini göstermesinler. Gizlemekte oldukları zinetleri anlaşılsın diye ayaklarını yere vurmasınlar (Dikkatleri üzerine çekecek tarzda yürümesinler). Ey müminler! Hep birden Allah'a tevbe ediniz ki kurtuluşa eresiniz." (Nur: 31)

  Kadının örtünmesi farz olan yerleri yüz ve eller dışındaki tüm vucududur. Bu meseleye esas teşkil eden hadis-i şeriflerin meali şöyledir:

  Hz. Âişe'nin rivayetine göre, kız kardeşi Hz. Esma birgün Peygamberimizin huzuruna gitti. Üzerinde altını gösterecek şekilde ince bir elbise bulunuyordu. Resulullah (a.s.m.) onu görünce yüzünü çevirdi ve şöyle buyurdu: "Ya Esma, bir kadın buluğ çağına erince—yüzünü ve ellerini göstererek—bunlardan başka bir tarafının görünmesi sahih olmaz."
  (Ebu Davud, Libas)


  Kapanması farz olan yerlere takılan zinet eşyalarınında kendisine namahrem olan erkekeklere göstermesi caiz değildir.  Sorularla İslamiyet


  Paylaş
  Dinimize göre kadının altın bilezik ya da künye takması caiz midir? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Altın kadınlara helal kılınmıştır. Fakat bu ve benzeri ziynet eşyalarını namahrem olan kimselere gösterilmesi haramdır ancak helali olan kimselere gösterebilir.