Soru ve Cevaplarla İslam ve Konudışı Soru ve Cevaplar Forumundan Kadir Hum meselesi nedir,nasıl anlamalıyız? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Kadir Hum meselesi nedir,nasıl anlamalıyız?

  Reklam
  Allah'ın selamı üzerinize olsun kıymetli hocam. Hocam, Kadir Hum hakkindaki düşüncniz nedir? Bu konu hakkında beni aydınlatırsanız sevinirim. Şimdiden Allah razı olsun.


  Aziz mü'min,
  Kadir-i Hum'un nesini soruyorsunuz. Eğer orada Efendimiz ehl-i beyti kanatları altına almış mıdır?" diyorsanız, evet tarih gösteriyor ki orada böyle bir olay yaşanmıştır. Eğer bundan Hz. Ali'yi yerine halife/vasi seçtiği sonucu çıkar mı diyorsanız. Asla ve kata çıkmaz.

  1. Peygamberlik saltanat gibi babadan oğula, babadan damada geçen bir şey değildir.


  2. Peygamberlerin mirası risalettir. Risalet mirasının varisi ümmettir. Ne Ali'dir ne Ebubekir'dir, ne şudur ne budur.


  3. Sünnilerin hilafette efdaliyyet düşüncesini de Şiilerin vesayet ve velayet düşüncesini de Kur'an'a mutabık görmüyorum.


  4. Bu konuda Kur'an'ın sözü liyakat ve ehliyettir: "Allah emanetleri ehline vermenizi emreder." Nokta.


  5. Bu konu 1400 yıldır tartışma ve çatışma meselesi olmuş. Bir 1400 yıl daha tartışılsa hiçbir şey çıkmaz. Bu konuları bırakıp da Allah'a layık kul Peygambere layık ümmet olalım derim.


  Kadir-i Hum rivayetleri, mezhepçilik uğruna istismar edilmiştir. Bu konuda olan bitenin aslı nedir? Şu aşağıdaki rivayet, hikayenin şahsen beni tatmin eden versiyonudur. Bundan öte kem nasıl inanmak istiyorsa öyle inanır. Mezhepçilik hastalığına tutulmuşlara Allah’tan şifa dilemekten başka yapacak bir şey de yoktur. İşte işin aslını veren rivayet:

  Hz. Ali Yemen’den ganimetlerle döner. Orada elde ettiği ganimetlerden beşte biri ayırır. Yerine Bureydetu’l-Eslemi’yi vekil bırakarak kendisi ordusundan önce Mekke’ye vasıl olur. Hz. Peygamber’le buluşur. Bir süre sonra Mekke’ye giren ordunun beytülmal için ayırdığı elbiseleri aralarında paylaşıp giydiğine şahit olur. Vekiliyle şiddetli bir münakaşaya girişir. Hz. Peygamber bu tartışmada Hz. Ali’nin yanını tutar. “Ben kimin mevlasıysam Ali de onun mevlasıdır” sözünü bu münasebetle söylemiştir. (Ahmet b. Hanbel) Hikmet Zeyveli, Kur’an ve Sünnet üzerine, s. 204 vd.

  Mustafa İslamoğlu  Paylaş
  Kadir Hum meselesi nedir,nasıl anlamalıyız? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Peygamber efendimiz halifelik ailesinden biri devam etmesini istediği için değil Allahu tealanın emri olduğu için hazreti Ali seçilmiştir. Dine uygun olmayan bir şeyi peygamber efendimiz yapmaz. 3. 3
  Kayıtsız Üye
  Gadiri hum Müslüman alemiyle hiç bir alakası yoktur
  . Velayetin peygamber tarafından değil Allah tarafından hz. Ali ye verildiğini söyleyenler uyduruyorlarkadirhum,  kadir hum,  kadirhum meselesi