Soru ve Cevaplarla İslam ve Konudışı Soru ve Cevaplar Forumundan Zaruret olmadan faiz müessesesinde çalışanın kazancı helal midir? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Zaruret olmadan faiz müessesesinde çalışanın kazancı helal midir?

  Reklam

  Böyle yerlerde çalışan kimselerin bir kısmı doğrudan doğruya faiz muâmelesi ile ilgili işleri yürütürler; kurumu idare ederler, reklam yaparlar, faizli akitleri düzenler ve yazarlar, şahit ve kefil olurlar, hesap ve bilânçolarını yaparlar.. Bu gibi işleri yapanların, başka bir yerde karınlarını doyuracak, önemli ihtiyaçlarını karşılayacak bir iş bulunca faizci kurumdan ayrılmaları gerekir. Bu gibi kurumlarda binâ yapmak, tâmir, temizlik, aşçılık vb. işleri görmek, binânın ve burada bulunan malvarlığının güvenliğini sağlamak (bekçilik yapmak) doğrudan faizcilik yapmak mahiyetinde değildir, bazı müctehidler bunları da caiz görmezler, ancak İmam Âzâm Ebû Hanîfe'nin ictihadına göre bu gibi hizmetlerin îfâsı caizdir.

  Hayrettin Karaman  Paylaş
  Zaruret olmadan faiz müessesesinde çalışanın kazancı helal midir? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Çalıştığı yer kendisine ait olmayıp orada sadece bir çalışan olan kimsenin kazanmış olduğu para alimlerin görüşüne göre caiz kabul edilmektedir.