Soru ve Cevaplarla İslam ve Konudışı Soru ve Cevaplar Forumundan Hayvanlar cereyanla nasıl kesiliyor,cereyan ile kesimin hükmü nedir? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Hayvanlar cereyanla nasıl kesiliyor,cereyan ile kesimin hükmü nedir?

  Reklam
  Hayvanlar cereyanla nasıl kesiliyor. Türkiye'de cereyanla kesim yapılıyor mu ve cereyan ile kesimin hükmü nedir?
  Hayvanı cereyanla kesmekten maksat, elektrik gücü ile çalışan bir makine ile kesim yapmaktır. Türkiye'de böyle bir kesim yapıldığını görmedim ve duymadım. Gittiğim bir-iki mezbahada hayvanların, elektrikle çalışan bir sistem yardımı ile ayaklarından askıya alındığını, makaralar vasıtasıyle hayvanın, elinde bıçak bir kanalın önünde bekleyen kasapların önüne geldiğini ve burada kasabın besmele çekerek bıçağı hayvanın boğazına çaldıklarını gördüm.

  Eğer kesim için özel bir makina yapılır, bir veya daha fazla hayvan bu makinaya sokularak boğazları âlet tarafından kesilir ve ölmeleri sağlanırsa bakılır: Âleti kullanan müslüman veya kitap ehli olup, hayvanın kesilmesi gereken yerleri kesilmiş bulunursa sakınca yoktur; bu hayvanların etleri yenebilir. Düğmeye bir basışta, yahut şarteli bir indirişte birden fazla hayvanın kesilmiş olması sakıncalı değildir; hayvan avında da bir atışta birden fazla hayvanı vurmak mümkündür ve bunların yenmesinde mahzur yoktur.

  Hayrettin Karaman  Paylaş
  Hayvanlar cereyanla nasıl kesiliyor,cereyan ile kesimin hükmü nedir? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Hayvanların kesiminin de dikkat eidlecek hususlar dini kriterlere uygun kesilip kesilmediğidir zaten buna uygun kesildiği zaman hayvanların daha az acı çekerek öldürülmesi sağlanır.