Soru ve Cevaplarla İslam ve Konudışı Soru ve Cevaplar Forumundan İçeriğinde haramlığından şüphe duyulan maddelerin bulunduğu ilaçları kullanmak Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  İçeriğinde haramlığından şüphe duyulan maddelerin bulunduğu ilaçları kullanmak

  Reklam
  Tedavideki Haramlar
  Ben Almanya’da yaşıyorum, mide rahatsızlığım var, özellikle yemeklerde beni çok yoruyor. Doktorun yazdığı ilaç ağrılarımı büyük oranda dindiriyor. Fakat ilacın içeriğinde jelatin gibi, haramlığından şüphe duyduğum maddeler var. Bu durumda nasıl hareket etmeliyim? Ayrıca günümüzde her alanda hem kadın hem erkek uzman doktorlar var. Hal böyle iken hasta kişi, hemcinsinden olan bir doktora görünme imkânı varken, karşı cinsten bir doktoru tercih ederse günaha girmiş olur mu?

  Cevap

  Başka alternatifleri yoksa tedavi amaçlı kullanılan ilaçlardaki az miktarda alkol, jelatin gibi maddeler zaruret bulunduğu için bağışlanabilir. Bunları kullanmalı ama bir yönden de bu maddeleri içermeyen alternatifleri var mı diye aramalı, sormalı.


  Karşı cinsten olan doktora eşit şartlarda gitmek caiz değildir. Caiz olmayan şey de günahtır. Ancak hemcinsi olan doktor yoksa ya da var olmasına rağmen diğeri daha uzman ise veya hemcinsi olana ulaşması güç ise diğerine gidilebilir.

  Prof.Dr.Faruk Beşer  Paylaş
  İçeriğinde haramlığından şüphe duyulan maddelerin bulunduğu ilaçları kullanmak Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Peygamber efendimiz bir hadisi şerifinde şöyle buyurmaktadır. Haram da helal da bellidir bunların arasında kalan şüphedir. Şüpheden de uzak durun buyurmaktadır.