Soru ve Cevaplarla İslam ve Konudışı Soru ve Cevaplar Forumundan Amin kelimesinin manası nedir,ve bu kelime Kur'an,dan mıdır? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Amin kelimesinin manası nedir,ve bu kelime Kur'an,dan mıdır?

  Reklam
  Soru: Âmin kelimesinin manası nedir? Ve bu kelime Kur`an`dan mıdır?


  Cevap: Âmin bir savt(ses) tır ki bununla cevap ver, kabul et manasına gelen isim-fiil yapılmıştır. Tıpkı ruveyden kelimesinin,(ağır ol, yavaş ol manasına gelen) embil fiilinin ismi olduğu gibi.


  İbni Abbas (radıyallahü anhüna)`dan rivayet edildiğine göre: Ben Allah Resulü`ne(sallâllahû aleyhi vesellem) aminin ne demek olduğunu sordum, Allah Resulü(sallâllahû aleyhi vesellem) Onun manası “yap” demektir; buyurdular. Bu lâfız mebni(sonu değişmeyen) bir kelimedir. Ve bunda iki luğat şekli vardır:


  Âmin’in elifini med ve kasr ile (yani uzun ve kısa olarak) okumaktır. Esas olan kasr(kısa)ile okumaktır. Med (uzun okumak) hemzenin işbaı ile (hemzeden sonra bir elif getirerek) okumaktır.


  Amin kelimesi Kur’an’dan değildir. Mushaflarda yazılı olmaması buna delildir.(1)


  (1)Bkz: Nesefi Tefsiri 1/8


  Prof.Dr.Faruk Beşer


  Paylaş
  Amin kelimesinin manası nedir,ve bu kelime Kur'an,dan mıdır? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Amin kelimesi peygamber efendimiz ile birlikte hala söylenmekte olan bir sünnettir. Amin kelimesinin anlamı ise yap anlamına gelen bir kelimedir.amin kelimesinin anlamı nedir,  Amin kelimesinin anlamı,  kuran daki kelimelerin manasi nedir,  amin kelimesinin manasi,  amin kelimesinin manası,  amin in manasi,  embil isminin anlamı