Soru ve Cevaplarla İslam ve Konudışı Soru ve Cevaplar Forumundan Banka faizi ile bir arsa üzerine ev yapılabilir mi? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Banka faizi ile bir arsa üzerine ev yapılabilir mi?

  Reklam
  Banka faizi ile bir arsa üzerine ev yapılabilir mi? Evin hanımı buna razı olmazsa, kocası diretse, hanım ne yapmalıdır?


  Hüküm açısından arsa ile evi birbirinden ayrı olarak mütalaa etmek gerekir. Arsa her ne kadar haram bir para ile alınmış olsa bile, üzerine bina edilecek ev helal para ile yapılacak olduğunda arsaya râci olan haram hükmünün, eve sirayet etmeyeceği muhakkaktır. Ancak şu bilinmelidir ki, haramın bulaştığı işlerde bereket olmaz. Zaten Allah’ın rızasının bulunmadığı bu gibi işlerde, O'nun rahmetini ummak ve beklemek ne kadar doğrudur, onu sizin vicdanlarınıza ve engin düşüncelerinize havale ediyorum. Fakat, bu durumda koca illa o arsa üzerine ev yapmak istiyorsa, evde huzursuzluk çıkartmamalı. Zira netice itibariyle günah bütünüyle bu muameleye rızasıyla giren kocaya aittir.

  Soru: Devlet bazen vereceği ikramiyeyi bir yıllık tahviller halinde veriyor ve o tahvillere de faiz terettüp ediyor. Bu durumda ne yapmalı? Faizi kim ve hangi yolla verirse versin haramdır. Bizler bir imtihan dünyasındayız. Hayatımızın her anında imtihan oluyoruz.
  Bu imtihandan alnımızın akıyla çıkmak zorundayız. Bu sebeple Allah'ın haram kılmış olduğu faizi yiyemeyiz. Onun için tahvil paraya çevrildiğinde, hakkımız olan miktarı alır, geriye kalan faizi verilebilecek yerlere verir ve kurtuluruz.

  Prof.Dr.Faruk Beşer  Paylaş
  Banka faizi ile bir arsa üzerine ev yapılabilir mi? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Faiz her türlü haramdır. Faizden gelen gelir fakire zekat olarak da zekat olmayıp sadece yardım olarak da verilmesi uygun değildir.