Soru ve Cevaplarla İslam ve Konudışı Soru ve Cevaplar Forumundan Kadının anne babasını ziyaret hakkı nedir? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Kadının anne babasını ziyaret hakkı nedir?

  Reklam
  Kadının Anne Babasını Ziyaret Hakkı
  Hocam evli bir bayanın ailesini ziyaret etme hakkı yıl da (bir) kere midir? Dini bayramlar da olduğunu biliyorum. Eşimle bu konuda çok tartışıyoruz. Bu konuda aydınlatırsanız çok sevinirim.

  Cevap

  Akrabasıyla ilişkilerini canlı tutmak, yani sıla-ı rahim yapmak kadın erkek herkesin görevidir. Onları ziyaret edip halini hatırını sormak da bu kabildendir. Farz olan budur. Ancak bu ziyaretin ne kadar zamanda bir olacağı örfe bırakılmıştır. Allah (cc) erkeklere hitaben: "Hanımlarınıza maruf ölçülerle davranın" buyurur.
  Buna göre bir beldede en azından bayramlarda ziyaretleşmek bir örf ise ve bunu yapmayanlar kınanıyorsa bu ziyaret kadının hakkı olur. Fıkıh kitaplarımızda şöyle bir ölçü verilmiştir: Sefer mesafesi olmayan yerdeki anne babasını kadın ayda bir kez ziyaret edebilir. Buna kocası izin vermemezlik edemez. Çünkü yakınlarla sıla Allah'ın emridir. Allahın emri olan bir yerde kulun hakkı öne geçemez. Sefer mesafesi olan yerdeki anne babasını ise yılda bir kez ziyaret etme hakkına sahiptir.

  Faruk Beşer  Paylaş
  Kadının anne babasını ziyaret hakkı nedir? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Kadın anne ve babasını ziyaret etme hakkı hukuken de dinin de mevcuttur. Eşin huyuna giderek yapılması ailevi sorunların çıkmaması için önemlidir. Fakat izin verilmediği takdirde kadının gitmesi kendine haktır.islam dininde kadının anne babayı ziyaret hakkı nedir