Soru ve Cevaplarla İslam ve Konudışı Soru ve Cevaplar Forumundan Saçını topuz yapan kadınlar hakkında uyarıcı hadis olduğu doğru mu? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Saçını topuz yapan kadınlar hakkında uyarıcı hadis olduğu doğru mu?

  Reklam
  Saçını Topuz Yapan Kadınlar
  Ebu hureyre (r.a) dan: Rasulüllah (sav.) şöyle buyurdu: Cehennemlik iki sınıf vardır ki, henüz ben bunları görmedim. Bunlar, sığırkuyrukları gibi kırbaçları olan ve bu kırbaçlarla insanları döven bir takım kimseler ile şu kadınlardır: giyinmiş çıplak, meylettiren ve meyleden, başları devenin meyilli hörgüçleri gibi olan kadınlardır. bu kadınlar cennete giremez, cennetin kokusunu da alamazlar. Halbuki cennetin kokusu şu kadar mesafeden duyulur. (Müslim, libas ve zine:125)

  Yukarıdaki hadis-i şerif sahih midir? Bu hadisteki “başları devenin meyilli hörgüçleri gibi olan kadınlardır “tanımlamasından ne anlamamız gerekiyor? Günümüzde örtülü kadınların bir kısmı saçlarını başının arka kısmında ya da üst tarafında topuza benzer şekilde topladıktan sonra örtündüğü için başlarının arkasında sanki ikinci bir baş varmış gibi görünüm oluşturuyor. Hadiste “başları deve hörgücü gibi olan kadınlar” dan kasıt bunlar mıdır? Hizmetlerinizde Allah (c.c.) yar ve yardımcınız olsun inşallah. Allah’a emanet olunuz. Selametle.

  Cevap
  Sözünü ettiğiniz hadisi şerif başta Muvatta olmak üzere Müslim'de ve başka kaynaklarda da vardır. Yani sahihtir ve sadece hadis değil, hadisi şeriftir. Anlamı konusunda hadis şarihleri şunları söylemişlerdir:
  "Giyen çıplaklar", elbiseleri, şeffaf ya da dar olduğu için giyinmemiş gibi olan, ya da giydikleri halde giyinen insanın tavrını göstermedikleri için giyinmemiş gibi olan kadınlar anlamına gelebilir.
  "Meyleden ve meylettiren"; bu giyinişleriyle haktan sapan ve başkalarına kötü örnek olmakla, ya da başkalarının duygularını çelmekle onları da saptıran veya yürüyüşlerinde kadınsı eğilmeler bükülmeler yapıp başkalarının kalbine kötü mesajlar veren kadınlar olabilir.
  "Başları devenin meyilli hörgüçleri gibi olan" kadınlar ise, sizin de dediğiniz gibi, giyindiği halde, saçını topuz yapıp, erkeklerin dikkatini çekmek isteyen kadınlar olabilir.

  Prof.Dr.Faruk Beşer  Paylaş
  Saçını topuz yapan kadınlar hakkında uyarıcı hadis olduğu doğru mu? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Başı kadar ya da balının yarısı kadar büyük topuz yapan kimseler için peygamber efendimiz deve hörgücü yapanlar cennetin kokusunu alamayacaklar buyurmaktadır.uyarıcı hadisler,  kadınların topuz şekli hakkındaki hadisler