Soru ve Cevaplarla İslam ve Konudışı Soru ve Cevaplar Forumundan Mortgage sistemiyle konut edinmenin İslam’daki hükmü nedir? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Mortgage sistemiyle konut edinmenin İslam’daki hükmü nedir?

  Reklam
  C-Mortgage sistemi, konut sahibi olmak isteyen kişilere faizli kredi açma imkanını tanıyan uzun vadeli bir kredi sistemidir.

  Nitekim Mortgage Kanununun 11. Maddesinde ödeme planı şöyle açıklanmaktadır:“Konutun yüzde 25'inin peşin ödenmesi zorunlu. Örneğin 150 bin YTL'lik bir ev alan tüketici 30 yılda yaklaşık 700 bin YTL ödeyecek. Bu tablo kapsamında, aylık faiz yüzde 1.2 , vade 30 yıl, toplam ödenecek miktar 699.647 YTL, toplam ödenecek faiz 549 bin 647 ve aylık ödeme de bin 943 YTL olacaktır.


  Bu ilgili maddenin açık ifadesine göre mortgage, hafif de değil, ağır faizli bir kredi sistemidir. Ekonomik kanser olarak nitelenen faizin hükmü de malumdur.


  Ancak, Toki sistemi, bir ticaret sistemidir ki; Toplu Konut İdaresi, konutları müteahhit bir firmaya yaptırır, sonra vadeli olarak evleri ihtiyaç sahiplerine satar. Burada bankadan kredi filan yoktur.

  Abdülaziz Beki  Paylaş
  Mortgage sistemiyle konut edinmenin İslam’daki hükmü nedir? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Konutları daha uygun bir şekilde satılma yöntemlerinin çoğunda faiz bulunmaktadır. Bu tür yöntemde de faiz bulunduğu için uzak durmak daha uygundur.