Soru ve Cevaplarla İslam ve Konudışı Soru ve Cevaplar Forumundan İslamda para borsasının hükmü nedir? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  İslamda para borsasının hükmü nedir?

  Reklam
  Soru: Sorum pariteyle alakalı şimdi borsanın bir kısmına caiz deniyor, benim sorum da para borsası hükmünde olan paritenin caiz olup olmadığıdır. Parite kısaca uluslar arası para piyasasında dolar ve euvro arasındaki küçük gelgitleri yakalayıp kazanç sağlamak da denebilir.Bir nevi paranızın değer kazanıp kaybetmesi demek . tabii bu işte kazanmak olduğu gibi paranız değer kaybettiğinde kaybedebilirsiniz de. Yani dolar ve euro arasında iniş çıkışlara göre internet üzerinden dolar satıp euro almak euro satıp dolar almak şeklinde cereyan etmektedir. Kısaca buradan kazanılan veya kaybedilen para caiz midir?

  Cevap: Soruda ifade edildiğine göre, parite bir cins paranın diğer bir cins para ile mübadele etmektir. Bu işleme “paranın para ile değişimine” İslam Fıkıh literatüründe “sarf” akdi denir. İki şekilde yapılan sarf akdinde farklı şartlar aranmaktadır:


  1) Değişmeleri söz konusu olan paralar aynı cinsten ise- ör: dolar dolar ile, riyal riyal ile değişirse- eşit ve peşin olmak şartıyla helaldır.


  2) Değişmeleri söz konusu olan paralar farklı cinsten ise- ör: Euro dolar ile, riyal Türk Lirası ile değişirse- eşitlik şartı aranmaz, peşin olmak şartıyla helaldır. Çünkü, İslama göre para para ile vadeli/veresiye satılmaz, ödünç verilebilir. Ör. Şu bin euro’yu al, bir ay sonra bana iki bin YTL ver. Bu caiz değildir.


  Abdülaziz Beki  Paylaş
  İslamda para borsasının hükmü nedir? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Verilen paranın aynı değerini istemek yerine bunun daha fazlasını istemek faiz sayıldığı için haramdır. Paranın para karşılığı alımında da aynı rakamı taşıması gerekir.