Soru ve Cevaplarla İslam ve Konudışı Soru ve Cevaplar Forumundan Gıda ürünlerinde kullanılan aromalardaki alkol oranı uygunluğu nedir? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Gıda ürünlerinde kullanılan aromalardaki alkol oranı uygunluğu nedir?

  Reklam
  Soru: Kayseri’de şekerleme ve krem çikolata üretimi yapmaktayım.Ürünlerimizde binde bir aroma kullanmaktayız. Aromalarında (gıda esansı) çözünürlük elde etmesi için alkolden yapmaktadırlar. Aromanın da % kaçı alkol olduğunu kesin bilmemekle beraber %25 civarı olduğunu biliyorum. Uygunluğu nedir?

  Cevap: Aroma, bazı bitkisel ve hayvansal maddelerden elde edilen ve kokulandırma maddesi olarak kullanılan güzel kokulu bir maddedir.


  Alkollü maddelerle ilgili iki temel prensip ile cevap vermeye çalışacağım:


  (1) Çoğu sarhoşluk veren maddenin azı da haramdır . (sahih hadis ve fıkhi kural) .

  Buna göre, aromanın çok yemesi insanı sarhoş ediyorsa azı da haramdır, şekerleme veya çikolatada kullanılmaması gerekir. Eğer çoğu sarhoşluk vermiyorsa kullanılabilir. Ancak, soruda ifade edilen %25 miktar civarında alkol taşıyan bir maddenin çoğunun sarhoşluk vermemesi de düşünülemez.

  (2) Bütün özellikleriyle başkalaşan bir madde, farklı bir maddedir. Yani, şarap dahi sirkeye dönüşünce ve kimyasal yapısı ve özellikleri değişince helal olur. Dolayısıyla, aromada yer alan alkol, şayet kimyasal yapısı değişıyor ve temel özellikleriyle (tat, koku ve renk..gibi ) başkalaşıyorsa hükmü de başka olur, yani caiz olabilir.

  Ancak, en doğrusu alkol dışında başka helal ve temiz maddelerden elde edilen aromaları kullanmaktır.
  Mutlaka esansın kalıcı olarak koruyacak alternatif helal maddeler vardır.


  Abdülaziz Beki  Paylaş
  Gıda ürünlerinde kullanılan aromalardaki alkol oranı uygunluğu nedir? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  İçerisinde az ya da çok alkol kullanılan gıdalardan uzak durulması gerekir. Bunların kullanılması haramdır. İçerisinde alkol barındırmayan gıdaların tüketilmesi gerekmektedir.