Soru ve Cevaplarla İslam ve Konudışı Soru ve Cevaplar Forumundan Polisin suçluyu söyletmek için güç kullanmasının hükmü nedir? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Polisin suçluyu söyletmek için güç kullanmasının hükmü nedir?

  Reklam

  S-5) Normal olarak itiraf ettirmek ve suçu üzerine yıkmak için suçluya işkence yapmak asla caiz değildir. Nitekim Peygamber Efendimiz (sav) “Kıyamet gününde azapları en şiddetli olanlar, dünyada insanlara işkence yapanlardır”.diye buyurmuştur.

  Dolayısıyla, suçlu olduğuna dair kuvvetli emareler, karineler ve hatta deliller bulunmadığı halde, benzer suçları işlemekle iştihar etmiş olmadığı veya benzer suçlardan sabıkalı olmadığı müddetçe, sanığa işkence yapmak veya dövmek asla caiz değildir.

  Hz. Peygamber (sav) Arafat Dağında diğer bir sahih hadiste de “Müslüman’ın her şeyi; canı, malı ve namusu diğerine haramdır” diye buyurmuştur. Herkesin dokunulmazlığı vardır, suçlu da olsa cezayı polis değil, hukuk ve yargıç verecektir.

  Abdülaziz Beki  Paylaş
  Polisin suçluyu söyletmek için güç kullanmasının hükmü nedir? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Şiddet insanlara çözüm getirmez aksine sorunları ortaya çıkartır fakat polislerin durumu farklı suçlu olduğu halde konuşmayan kimse onların işlerini zora soktuğu için bu yola az da olsa başvurmalarına neden olabilir.