Soru ve Cevaplarla İslam ve Konudışı Soru ve Cevaplar Forumundan Şeytan cennetten kovulduysa ademe elmayı kim yedirtti? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Şeytan cennetten kovulduysa ademe elmayı kim yedirtti?

  Reklam
  Şeytanın cennete girişi ve Âdem ile Havva'ya yaklaşması konularında Kur'an ve sahih hadislerde fazla bilgi yoktur.
  Hasan Basri hazretleri demiştir ki: “Yüce Allah’ın vermiş olduğu bir kuvvet ile, şeytan yerden göğe veya cennete vesvese ulaştırabilmiştir.” Bu manaya göre yılan tabirinin, insan için yılan gibi zehirli bir hayati kuvvetten kinaye olduğu ve bizzat yılanın anlaşılmayacağı söylenebilir.
  Bazı tefsirciler şöyle der: “Adem ve Havva, bazen cennetin kapısına yakın gelirler,Şeytan da dışardan gözetir, yaklaşırdı; vesvese bu şekilde meydana geldi.”
  Şeytanın cennetten kovulması, dışarıdan vesvesesini ulaştırmasına engel olmayacağından, bu konuda bir zıtlığın olmayacağı sonucuna varabiliriz. Allah, imtihan gereği olarak, Şeytanın vesvesesini Hz. Adem aleyhisselama işittirmiştir.


  Kaynaklar: Hamdi Yazır, Hak Dini Kuran Dili, Diyanet İslam Ansiklopedisi


  Sorularla İslamiyet


  Paylaş
  Şeytan cennetten kovulduysa ademe elmayı kim yedirtti? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Şeytan Allahu tealadan insanları yoldan çıkarmak için bir güç istediği belirtilmektedir. Bu da insanın bulunduğu her yere ulaşmasını sağlar iradesini kullanan insan önüne geçebilir nefsine de yenilebilir.