Soru ve Cevaplarla İslam ve Konudışı Soru ve Cevaplar Forumundan Ödünç verilen şeyin getirdiği menfaat faiz midir? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Ödünç verilen şeyin getirdiği menfaat faiz midir?

  Reklam
  Bir mü'minden borç para aldım. Bana dar günümde yaptığı bu iyilikten dolayı kendisine mukabil iyilikte bulunmak istedim. Ancak bu iyiliğimi kabul etmedi. Ödünç verilen şeyin getirdiği menfaat faizdir, alamam diyerek verdiğimi almadı. Bu böyle mi? Gerçekten de ödüncün getirdiği menfaat faiz midir?

  Evet, öyledir. Peygamberimiz ödüncün getirdiği menfaat faizdir buyurmuş, elinde imkânı olanların olmayanlara verdikleri bu ödünçleriyle karşılıksız sadaka vermiş gibi sevap alacaklarına dikkati çekmiştir.
  Öyle ise, mü'minler ödünç vermekle elde ettikleri bu büyük sevabı kâfi bulmalı, borç verdiği kimseden menfaat elde etmeyi asla düşünmemelidir.
  Ancak, veren hiç bir şart koşmadığı, hatta imâ ve işarette dahi bulunmadığı halde alan kendiliğinden bir iyilikte bulunmak ister, başka bir hediye ile mukabele ederse bu câizdir, alınır, faiz olmaz. Belki yapılan iyiliğin takdirinde olmak gibi bir mânâ anlaşılır bundan. Bu ise mü?minler arasında sevgi ve saygının devamına sebeb olur, yardımlaşmanın her zaman yapılmasına vesile teşkil eder. Yeter ki borç alınırken, yahutta verilirken böyle bir menfaat bahismevzu olmasın, sadece Allah rızası kâfi bir kazanç olarak görülmüş olunsun.


  Ahmet Şahin


  Paylaş
  Ödünç verilen şeyin getirdiği menfaat faiz midir? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Yapılan bir iyiliğin karşılığının gözetilmemesi gerekmektedir. İyilik yap denize at demiş büyüklerimiz. Karşılık beklemek ve almak faiz olduğunu da peygamber efendimiz buyurmaktadır.