Soru ve Cevaplarla İslam ve Konudışı Soru ve Cevaplar Forumundan Bol çeşitli sofra, lüks araba her zaman hayırlı mı? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Bol çeşitli sofra, lüks araba her zaman hayırlı mı?

  Reklam
  Son günlerde kendi kendine söylenip duruyordu:
  -Sabahtan akşama kadar koşturuyorum,yürümekten iskelet haline geldim.Bedenimde tek gram yağ kalmadı.Yine de bir araba alacak para biriktiremedim. Hal bu ki benim de bir arabam olmalı,yürümeyi bırakmalıyım. Zengin sofram olmalı, bol çeşitli sofraya oturmalıyım!..
  Hayaline hücum eden bu arzularla boğuşuyordu adeta.. Çevresindeki lüks arabalı,zengin sofralı kimseleri görüyor, kendisinin de benzeri lüks arabaya binmesi, bol çeşitli sofraya oturması gerektiğine iyice inanıyordu.Yoksa mutsuz ve şanssız biri olarak görecekti kendisini..Cuma namazına bile bu düşünceleriyle boğuşarak gitmişti..
  Gariptir ki kürsüdeki hoca efendi sanki kendisine hitap ediyor gibi konuşuyordu cemaate:
  - İlle de bol çeşitli sofralara oturmayı,mutlaka lüks bir arabaya sahip olmayı hayırlı sanma!. Senin istediğin sana hayırlı olmayabilir. Sen üzerine düşeni yap,çalış, gerisine karışma ? benim hakkımda hayırlısı buymuş? diyerek haline razı ol,İlahi takdire itiraz etme.!..

  Bu sözlerin etkisiyle birazcık rahatladı. Ama bu defa da hoca efendi ile kavga ediyordu hayalinde:
  - Lüks arabaya binmek,bol çeşitli sofraya oturmak hayırsızlık mı sanki?...Bu hocalar da halen bir lokma,bir hırka felsefesini sürdürüyorlar..

  Zihni, bol çeşitli sofrayla bir arabaya kilitlenmişti sanki. Anlaşılan çok arzu ediyordu.
  Bir şey çok arzu edilirse Rabbimiz de onu ihsan edermiş. Nitekim öyle de olmaya başladı..
  Son günlerde işleri yavaş yavaş yoluna giriyor,kazancına kazanç ilave ederek araba parasını biriktirmeye başlıyordu..Nitekim çok geçmedi topladığı parayla hayal ettiği arabayı aldı.. Artık eskisi gibi bütün gün yürümüyordu. Zaten ahdetmişti. Arabası olursa bakkala dahi arabayla gidecekti. Bu kadarla da kalmadı elbette..Hayal ettiği bol çeşitli sofrasını da kurmaya başladı. Hatta yemeklerde yediği önünde yemediği de çöpteydi.

  -Ha şöyle,diyordu..İşte hayat budur.Ne istersen beklemeden yiyorsun, nereye istersen yürümeden gidiyorsun....
  Bu minval üzere günler, aylar geçerken bir ara bir rahatsızlık hissetti iç karnında.
  Hemen doktora koştu. Beyaz gömlekli doktor kalbini dinledi,ciğerlerini kontrol etti. Sonra masasına geçip teşhisini sorularla anlattı:
  -Bey efendi,dedi, sofran bol çeşitli mi? İştah açıcı yemekler fazla mı sofranda? Hep arabayla mı dolaşıyorsun? Hiç yaya yürümen yok mu? İlave etti. Bu rahatsızlık bol çeşitli sofraya oturanlarla, yürümeyi bırakanlarda olur. Doktor sözlerine daha da açıklık getirdi:
  - Senin iç organlarını yağ bağlamış. Anlaşılan bol çeşitli sofra kurmuş, fazla kalorili gıda almışsın. Üstelik yediğini de (yürümediğin için) yakmamışsın, organlarını yağ kilitlemiş. Kısık sesle: ?Çare?.?diyebildi.
  -Çare, bol çeşitli sofrayı hemen terk edeceksin . Mütevazı sofraya oturacak,hem de az yiyeceksin. Oruç tutacaksın. Ayrıca da her gün yürüyeceksin. Arabayla gitmeyeceksin her yere. Biriken yağların eritilmesi için en tesirli ilac: oruç tutar gibi az yemek, teravih kılar çok yürümek!....

  Tavsiyeden ibaret bu ilaçlarını aldıktan sonra yine Cuma için camiye yöneldi.
  Bu defa itirazsız dinliyordu hoca efendiyi:
  - Ey insan! nefsini değil aklını dinle .Ulaşamadığın şeylere kafanı takma.Sana ne verilmişse ona nefsini razı et.. Bol çeşitli sofra, lüks araba her zaman herkese hayırlı olmayabilir.!
  Bu defa tasdik ederek dinliyordu:

  - Doğru söylüyorsun hocam. Keşke daha önce böyle düşünseydim de,az yemekle yetinse, çok yürümeyi de bırakmasaydım.! Şimdi göbeğim küp gibi çıkmayacak,bacağım da çöp gibi kalmayacaktı.
  - Ne dersiniz bu yoruma ? Doğru olan, Allah?ın takdiri ne ise ona razı olmak mı?


  Ahmet Şahin  Paylaş
  Bol çeşitli sofra, lüks araba her zaman hayırlı mı? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Müslüman olan bir kimse zengin bir hayat sürebilir. Fakat bu zenginliğini fakirlere yardım ederek göstermesi gerekir. Allah yolunda harcamadığı malı için sınanır.