Soru ve Cevaplarla İslam ve Konudışı Soru ve Cevaplar Forumundan Eflatun’a Hz.İsa'nın tebliği ulaştığı, ama kibrinden kabul etmediği söyleniyo doğrumu Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Eflatun’a Hz.İsa'nın tebliği ulaştığı, ama kibrinden kabul etmediği söyleniyo doğrumu

  Reklam




  Eflâtun’a İsa aleyhisselâmın tebliği ulaştığı, ama kibrinden kabul etmediği söyleniyor. Doğru mudur?


  Cevap;

  Bu ifade İmam Rabbânî hazretlerinin Mektubat’ında geçiyor. Burada yüksek akıl sahiplerinin bile aklıyla Allahü teâlâyı bulmalarının imkânsız olduğu, bir peygamberin bildirmesine ihtiyaç bulunduğunu anlatmak için bu misal verilmiştir. Ama İsa aleyhisselâmın tebliğinin Eflâtun’a ulaştığı kat’i değildir. Eflâtun milâddan üçyüz sene evvel yaşamıştır. İsâ aleyhisselâm ise tarihçilerin tesbitine göre Eflâtun’dan üç yüz sene sonra yaşamıştır. İsâ aleyhisselâm ile aynı çağda yaşadıklarına dair rivâyeti zayıftır. İsâ aleyhisselâm üç sene peygamberlik tebliğinde bulunduktan sonra göğe yükseltildi. Kendisine inananlar çok azdı. İsevî dini, İsa aleyhisselâmın yaşadığı Filistin havalisinde bile çok sınırlı bir yayılma imkânı buldu. İsâ aleyhisselâm dünyada iken Yunanistan’da işitilmesi muhaldir. Eflâtun’un işittiği başka bir peygamber olabilir. Öyle bile olsa tebliğinin tam olarak kendisine ulaştığı belli değildir.

  Prof.Dr.Ekrem Buğra Ekinci



  Paylaş
  Eflatun’a Hz.İsa'nın tebliği ulaştığı, ama kibrinden kabul etmediği söyleniyo doğrumu Mumine Forum

 2. 2
  Reklam




  Kesin bir bilgisi söz konusu olmasa da bu tür söylentiler mevcuttur. Bazı tarihçiler hazreti İsa ile Eflatun arasında üç yüz yıla yakın bir zaman olduğu belirtilmektedir.



eflatun ve hz. isa