Soru ve Cevaplarla İslam ve Konudışı Soru ve Cevaplar Forumundan Kerehat vaktine bir saat kala uymakta bir sakınca var mıdır? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Kerehat vaktine bir saat kala uymakta bir sakınca var mıdır?

  Reklam
  SORU: Toplumda bir kanı var hocam ikindi ezanı okunduktan sonra uyunmaz diye. Hocam ikindi namazından sonra mı uyunmaz yoksa namazımızı kıldık mesela kerahat vaktine 1 saat var bu 1 saatte uyuyabilir miyiz? Allah’a emanet olun.

  CEVAP:
  Şunu öncelikle bilmekte yarar vardır: yatsıdan sonra uyumanın dışında uykunun sağlığa zarar vermediği tek vakit, öğle ikindi arasındaki kaylule vaktidir. Bunun dışında akşamdan önce veya yatsıdan önce uyumanın sakıncası vardır. İkindiden sonraki uyumanın keraheti de akşam namazınını vaktinin kısa olması nedeniyle namazı geciktirmeye sebep olacağı endişesindendir. İlke olarak yatsı namazını kılıp yatmaya, sabah namazına kalktıktan sonra da uyumamaya alışalım. Allah’tan yardımını dileriz.

  Nureddin Yıldız  Paylaş
  Kerehat vaktine bir saat kala uymakta bir sakınca var mıdır? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Bu saatlerde uyumanın dinen bir mahzuru yoktur. İşlerin en bereketli saatleri olması nedeniyle bu saatleri uyku ile değil çalışma ile değerlendirilmesi içindir.