Soru ve Cevaplarla İslam ve Konudışı Soru ve Cevaplar Forumundan Cenazenin başında kendisini öven sözler söylemek caiz midir? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Cenazenin başında kendisini öven sözler söylemek caiz midir?

  Reklam
  Sual:
  Cenâzenin başında kendisini öven sözler söylemek câiz midir?

  Cevap;
  Tatarhâniye'de der ki: «Cenaze kaldırılırken seslerin yükseltilmesi mekruhtur. Bu sözle cenâzenin üzerinde yüksek sesle ağlamak kasdedilmiş olması muhtemeldir. Veya halk namaza durduktan sonra ölüye yapılan duada sesin yükseltilmesi de kasdedilmiş olabilir. Câhiliyet âdetinde olduğu gibi, ölüyü muhal şeylerle övmek de kasdedilmiş olabilir. Ölünün üzerine sena etmenin, onu vâki şeylerle övmenin esası ise mekruh değildir.» Nitekim orada hazır bulunanları rikkate getirip, kalblerini yumuşatıp haklarını helal etmelerine sebep olabilir (İbni Âbidin).

  Müslim’de geçen bir hadîs-i şerifte “Hasta veya ölünün yanında hazır olduğunuzda, hayır söyleyin. Zira sizin söylediklerinize melekler âmin derler” buyuruldu. Ölüyü defn ettikden sonra, birkaç dakika etrafında oturup veya çömelip, Bakara sûresinin başını ve sonunu okumak, meyyit için duâ ve istigfar etmek müstehabdır. Papaz, kabrin yanında ayakta durup okur. Hıristiyanlara benzememek için ayakta değil, çömelip okumak gerekir. cenâze sırasında, defin ile meşgul olmayanların da ayakta durmayıp, oturması gerekir. Kabrin yanında nutuk söylemek gayrımüslimlerin âdetidir.

  Ekrem Buğra Ekinci  Paylaş
  Cenazenin başında kendisini öven sözler söylemek caiz midir? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Bir Müslümanın sözleri şahit hükmünde kabul edilmektedir. Onun arkasında kötü sözler söylemedikten sonra güzel sözler övgüler söylemek caizdir.